Karaciğer sirozu tanılı hastaların üst gastrointestinal endoskopi bulgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of upper gastrointestinal endoscopy findings of patients diagnosed with liver cirrhosis
- Tez No: 860783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran karaciğer sirozu nedeniyle takip edilen hastaların endoskopi bulgularını ve endoskopik biyopsi sonuçlarını kontrol grubu ile değerlendirmek ve H. pylori pozitif olan siroz hastalarının negatif olan gruba kıyasla klinik ve laboratuvar olarak farkı olup olmadığını saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Gastroenteroloji polikliniğine Ekim 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran siroz hastalarının üst gastrointestinal sistem (GIS) endoskopi bulguları retrospektif olarak incelendi. Ayrıca dispepsi nedeniyle endoskopi yapılan hastalar kontrol grubu olarak alındı. Gruplar arasında endoskopi ve biyopsi bulguları kıyaslandı. Siroz olan hastalar H. pylori pozitif olup olmamasına göre iki gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların laboratuvar özellikleri, endoskopi sonuçları ve endoskopik biyopsi sonuçları kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda kontrol grubunda H. pylori oranı %43,4, hasta grubunda %23,3 saptandı. Siroz olanlarda, olmayanlara göre H.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the endoscopy findings and endoscopic biopsy results of patients with liver cirrhosis who applied to the Gastroenterology outpatient clinic of Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital with the control group and to determine whether there is a clinical and laboratory difference between H. pylori positive cirrhosis patients and the negative group. Materials and Methods: Upper gastrointestinal system (GIS) endoscopy findings of cirrhosis patients who applied to the gastroenterology outpatient clinic between October 2021 and December 2022 were retrospectively examined. Additionally, patients who underwent endoscopy due to dyspepsia were included as a control group. Endoscopy and biopsy findings were compared between the groups. Patients with cirrhosis were divided into two groups according to whether they were H. pylori positive or not. Laboratory characteristics, endoscopy results and endoscopic biopsy results of all participants were recorded. Results: In our study, the H. pylori rate was found to be 43.4% in the control group and 23.3% in the patient group. The frequency of H.