Gastrointestinal endoskopi uygulanan erişkinlerde sedasyon ilişkili hıçkırık
Sedation associated hiccups in adults undergoing gastrointestinal endoscopy
  1. Tez No: 629018
  2. Yazar: TURAL GANBAROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tural Ganbarov, Gastrointestinal Endoskopi Uygulanan Erişkinlerde Sedasyon İlişkili Hıçkırık, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2020 Giriş ve Amaç: Üst gastrointestinal sistem endoskopisi gastroenterolojinin günlük pratiğinde en sık yapılan işlemlerden biridir. Sedasyon son yıllarda bu işlem için neredeyse standart hale gelmiştir. Sedasyon için en sık kullanılan ilaçlardan biri de Midazolam'dır. Çalışmamızda üst gastrointestinal endoskopi uygulanan erişkinlerde midazolam sedasyonu ile ilişkili hıçkırık sıklığını ve buna etki edebilecek faktörleri araştırdık. Yöntem: Çalışma 1 Ocak 2017 – 1 Ocak 2019 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Endoskopi ünitesine başvuran ve endoskopi yapılan 100 hastada gerçekleştirildi. Çalışmaya 18-90 yaş aralığında, özofagus, mide kanseri ve operasyonu öyküsü, ilaç alerjisi öyküsü olmayan, ASA 2 ve altı risk grubu olan hastalar dahil edildi. Oluşturulan veri formu SPSS programı üzerinden girilerek kaydedildi ve analizler bu dosya üzerinden gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 100 hasta dahil edildi. Ortalama yaş 55.1 ±16.3 (18-89) idi. Hastaların 58'i (%58) erkek, 42'si (%42) kadındı. Endoskopik işlemler ortalama 4.1±1.3 dakika sürdü. İşlemler sırasında ortalama 5.6±2.1 mg (1mg-10 mg) midazolam verildi. Çalışmamızda hastalar hıçkırık gelişen ve gelişmeyen olmakla iki gruba bölündü ve bu grupların özellikleri karşılaştırıldı. Hastaların 50'sinde hıçkırık gelişti.
Özet (Çeviri)
Tural Ganbarov, Sedation Associated Hiccups in Adults Undergoing Gastrointestinal Endoscopy, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Gastroenterology, Thesis, Zonguldak,2020 Background and AİM's: Upper endoscopy is one of the most common procedures in daily practice of gastroenterology. In recent years, sedation has become almost standard for this procedures. Midazolam is one of the most commonly used drugs for sedation. In our study, we investigated the frequency of hiccups associated with midazolam sedation in adults undergoing upper gastrointestinal endoscopy and the factors that may affect it. Methods: The study was performed in Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Department of Gastroenterology Endoscopy unit from January 1th, 2017 to January 1th, 2019. A total of 100 patients enrolled in this study. Patients between the ages of 18-90, who have no history of esophagus, gastric cancer and operation, drug allergy, and ASA 2 and below risk groups were included. The created data form was saved by entering via SPSS program and analyzed. Results: The mean age was 55.1 ± 16.3 (18-89). 58 (58%) of the patients were male and 42 (42%) were female. Mean time of endoscopy was 4.1 ± 1.3 minutes and mean midazolam döşe was 5.6 ± 2.1 mg (1mg-10 mg). In our study, patients were divided into two groups: hiccups and not. The characteristics of these groups were compared. Hiccups occurred in 50 of the patients.