Takım ve bireysel kadın sporcuların öz şefkat ile bilinçli farkındalık durumlarının incelenmesi
Investigation of female self compassion and mindfullness in team and individual sports
  1. Tez No: 749152
  2. Yazar: AYŞE ECEM ATAMAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, 18 yaş üstü takım ve bireysel spor branşlarındaki kadın yarışmacıların öz şefkat ve bilinçli farkındalık durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bununla birlikte, bireysel ya da takım sporcusu olma durumuna göre öz şefkat ve bilinçli farkındalığın anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmaktır. Ankara, İstanbul ve Samsun illerinde çeşitli branşlarda faaliyet gösteren izinleri alınmış bazı spor kulüpleri bünyesinde bulunan, 18 yaş üstü kadın sporculardan 360 kişiye anket gönderilmiştir. Anketler maille yöneticiler, antrenörler ve branş menajerleri aracılığıyla sporculara ulaştırılmıştır. Toplamda 212 sporcu ankete cevap vermiştir. Bunların 118kişisi takım sporcusu 94 tanesi bireysel sporculardır. Gönüllü katılımcılardan 1 kişisi 18 altı olduğu için değerlendirmeye alınmamıştır. Sporcu bilinçli farkındalık ölçeği (Tingaz, 2020b) ve öz şefkat ölçeği (Deniz, vd. 2018) anketleri 18 yaş üstü kadın sporcuların durumlarının incelenmesi için uygulanmıştır. Takım sporlarında yarışan kadın sporcuların öz şefkat ve alt boyutu olan bilinçli farkındalık puanları arasında çok zayıf seviyede anlamlı farklılık tespit edilmiştir(r=0.245). Bireysel spor dallarında yarışan kadın sporcuların öz şefkat ve bilinçli farkındalık puanları arasında ise orta düzeyde anlamlı farklılık tespit edilmiştir(r=0.723). Sonuç olarak; öz şefkat puanı istatistiksel olarak 18 yaş üstü kadın sporcularda takım ve bireysel sporlarda yarışma durumu açısından anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Fakat bilinçli farkındalık puanlarında takım ve bireysel sporlarda yarışma durumu açısından anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between self-compassion and mindfulness status of female competitors over the age of 18 in team and individual sports branches. In addition, it is to investigate whether self-compassion and mindfulness differ significantly according to being an individual or team athlete. A questionnaire was sent to 360 female athletes over the age of 18 in Ankara, Istanbul and Samsun provinces, operating in various branches, and within the body of some sports clubs whose permissions were obtained. Questionnaires were sent to the athletes by mail through managers, coaches and branch managers. A total of 212 athletes answered the questionnaire. 118 of them are team athletes and 94 of them are individual athletes. Since one of the volunteer participants was under 18, it was not included in the evaluation. Athlete mindfulness scale (Tingaz, 2020b) and self-compassion scale (Deniz, vd. 2018) questionnaires were applied to examine the status of female athletes over the age of 18. A very weak significant difference was found between the self-compassion and sub-dimension mindfulness scores of female athletes competing in team sports (r=0.245). A moderately significant difference was found between the self-compassion and mindfulness scores of female athletes competing in individual sports (r=0.723). As a result; There was no statistically significant difference in the self-compassion score of female athletes over the age of 18 in terms of competition status in team and individual sports. However, a significant difference was found in mindfulness scores in terms of competition status in team and individual sports.