Kronik lenfositer lösemi (KLL)'de, kanda ve eksozom düzeyinde fosfatidilserin (PS ve tyro3-Axl-MERTK (TAM) reseptör tirozin kinaz (RTK) düzeylerinin belirlenmesi
Phosphatidylserine (PS) and tyro3-Axl-MERTK (TAM) receptor tyrosine kinase (RTK) levels detection from blood and exosomes in chronic lymphocytic leukemia (CLL)
- Tez No: 749153
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZSOY ERDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kronik Lenfositer Lösemi (KLL); yetişkinler arasında en yaygın görülen lösemi türlerinden biri olup; kanda, kemik iliğinde, lenf nodu ve dalakta neoplastik B lenfositlerinin klonal artışı ve birikimi ile karakterize bir hastalıktır. Bu çalışmada, KLL hastaları ile sağlıklı kişilerde plazma ve eksozom yüzeyinde fosfatidilserin (PS), Tyro-3, Axl ve MERTK (TAM) reseptör tirozin kinaz (RTK) düzeylerindeki farklılığının belirlenerek hastalığın oluşum sürecindeki etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya, ortanca yaş 61 yıl (38-93 arası) olan, Rai (O-I) evresinde yeni tanı alan/tedavisiz takip edilen 25 KLL hastası (11K/14E) dahil edilmiştir. Ayrıca, ortanca yaşları 37 yıl (22-55 arası) olan 15 sağlıklı kişi (11K/4E) kontrol grubu olarak çalışmaya katılmıştır. Hasta ve sağlıklı kişi plazmalarında, PS ve TAM RTK seviyelerine ELISA yöntemi ile, eksozomlardaki düzeyine ise akım sitometri yöntemi ile bakılmıştır.“Boyutça eleme kromotografisi”yöntemi ile saflaştırılan eksozomların karakterizasyonu; partikül boyut ölçümü ve CD9/CD81 belirteçleri işaretlenerek yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic lymphocytic leukemia (CLL) is characterized by the existence of mature CD5-positive B cells in the blood, bone marrow, spleen and lymphoid organs and it is the most prevalent leukemia in adults. The aim of this study is to detect the differences in plasma and exosome Phosphatidiylserine (PS), Tyro3, Axl and Mertk (TAM) receptor tyrosine kinase (RTK) levels in CLL patients and healthy donors and to investigate its effects on the course of the disease. This study included, 25 newly diagnosed/untreated patients (11F/14M) with Rai stage (O-I) CLL whose the median age was 61 (range 38-93). The control group had 15 healthy donors (11F/4M) with a median age 37 (range 22-55). Patients' and donors' plasma PS and TAM RTK levels were detected by ELISA and flow cytometry was used to determine the exosome levels. Exosomes were purified by“size exclusion chromatography”technique and were characterized by particle size measurement and CD9/CD81 markers.