Üniversiteli sporcularda öz şefkat, ruh sağlığı sürekliliği ve algılanan performansın incelenmesi
Examination of self-compassion, mental health continuum, and self-rated performance among student-athletes
- Tez No: 862103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OZAN TİNGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversiteli sporcularda öz şefkat, ruh sağlığı sürekliliği ve algılanan performans ilişkisini incelemektedir. Bununla birlikte sporcularda öz şefkat, ruh sağlığı sürekliliği ve algılanan performansın cinsiyet ve bireysel ya da takım sporcusu olma durumuna göre anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını test etmektedir. Araştırmaya 2022-2023 eğitim öğretim bahar yarıyılında Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde öğrenim gören farklı branşlarda toplam 189 üniversiteli sporcu katılmıştır. Sporcu öğrencilerin yaşları 18-41 (X̄: 21.53, SS: 2.74) arasındadır ve 106'sı kadın, 83'ü erkektir. Araştırma verileri Google Formlar aracılığıyla çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Sportif Performans Ölçeği”,“Sporcu Ruh Sağlığı Sürekliliği-Kısa Formu”ve“Sporcu Öz Şefkat Ölçeği-Kısa Formu”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verileri analiz etmek için SPSS 23.00 kullanılmıştır. İlk olarak değişkenler arasındaki ilişkiyi saptayabilmek için korelayon analizi yapılmıştır. Daha sonra bağımlı değişkenlerin yordayıcı rolünü test edebilmek için regresyon analizi yapılmıştır. Son olarak bağımlı değişkenlerin bağımsız değişkenlere göre anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını test edebilmek için bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öz şefkat, ruh sağlığı sürekliliği ve algılanan performans arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bununla birlikte hem öz şefkat hem de ruh sağlığı sürekliliği algılanan performansı anlamlı şekilde yordamaktadır. Üniversiteli sporcuların öz şefkat, ruh sağlığı sürekliliği ve algılanan performans puan ortalamaları cinsiyetlerine göre anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Öte yandan ruh sağlığı sürekliliği toplam puanı ve sosyal iyi oluş alt boyut puanı takım sporcularında anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Her ne kadar bu kesitsel çalışmadan nedensel bir çıkarım yapmak zor olsa da, sonuç olarak üniversiteli sporcularda öz şefkat ve ruh sağlığı sürekliliği algılanan performansı açıklamada kullanılabilecek önemli psikolojik yapılar olabilir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the relationships between self-compassion, mental health continuum, and self-rated performance in student-athletes. In addition, this study examines whether self-compassion, mental health continuum, and self-rated performance differ significantly among athletes by gender and by whether they are individual or team athletes. A total of 189 university athletes from different disciplines studying at different universities in Turkey participated in the study during the 2022-2023 academic spring semester. The age of the student-athletes is between 18 and 41(X̄: 21.53, SD: 2.74) years old, 106 of them are female and 83 are male. The data was collected using the Background Questionnaire, the Self-rated Athletic Performance Scale, the Athlete Mental Health Continuum-Short Form, and the Athletes Self-Compassion Scale-Short Form. SPSS 23.00 was used to analyze the data obtained. First, a correlation analysis was performed to determine the relationship between the variables. Then a regression analysis was performed to test the predictive role of the dependent variables. Finally, the t-test for independent samples was used to test whether the dependent variables were significantly different from the independent variables. The study found that there was a positive significant relationship between self-compassion, the mental health continuum, and self-rated performance. However, both self-compassion and the mental health continuum significantly predicted self-rated performance. The mean scores for self-compassion, mental health continuum, and self-rated performance of student-athletes did not differ significantly by gender. However, the total mental health continuum score, and the social well-being subscale score were significantly higher in team athletes. Although it is difficult to draw a causal inference from this cross-sectional study, the self-compassion and mental health continuum may be important psychological constructs that can be used to explain self-rated performance in student-athletes.