Çocuklarda kan alma işlemi öncesi uygulanan oyun hamuru aktivitelerinin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of play dough activies on pain and anxiety on children before blood collection
- Tez No: 749162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KONUK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma 4-7 yaş arası çocuklarda kan alma işlemi öncesi uygulanan oyun hamuru aktivitelerinin ağrı ve anksiyete düzeylerine etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü tipte deneysel çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma verileri Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kan Alma Birimi'nde Kasım 2019-Nisan 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma örneklemini, gönüllü ve örneklem seçim kriterlerine uyan, güç analiziyle belirlenmiş 68 çocuk (deney grubu=34; kontrol grubu=34) oluşturmuştur. Verilerin elde edilmesinde çocuk ve ebeveynlerinin sosyo-demografik bilgilerini tespit etmek amacı ile“Tanıtıcı Bilgi Formu”, işlem öncesi ve sonrası anksiyetelerini ölçmek için“Çocuk Anksiyete Skalası- Durumluluk”(ÇAS-D), işlem öncesi ve sonrası ağrı seviyesini ölçmek için“Wong-Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği”(WB-YİDÖ) kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara kan alma işlemi öncesi oyun hamuru oynatılmış, kontrol grubundaki çocuklara ise sadece rutin kan alma işlemi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada toplanan verilerin analizi IBM SPSS Statistics 26 sürüm programına aktarılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a randomized controlled type experimental study in order to determine the effect of play dough activities before the venipuncture procedure on pain and anxiety in children aged 4-7 years, in Düzce Atatürk State Hospital Blood Collection Unit between November 2019 and April 2020. The sample of the study is consisted of 68 children (experimental group=34; control group=34) who agreed to participate in the study and met the sample selection criteria, according to the result of the power analysis. In data collection,“Introductory Information Form”is used for determining socio-demographic characteristics of children and families, besides, Child Anxiety Scale-State“ (CAS-S) for pre-and post-procedure anxiety and ”Wong-Baker Facial Pain Rating Scale" (WB-FPRS) for pain level before and after the procedure. Before the venipuncture process, the children in the experimental group played with play dough, while the children in the control group were only given routine venipuncture. The data obtained in the research was analyzed by transferring them to the IBM SPSS Statistics 26 package program.