Okul öncesi dönem çocuklarında el kuklası ile uygulanan terapötik oyunun kan alma işlemine bağlı gelişen korku ve ağrıya etkisi
The effect of therapeutic game applied with hand puppet on the FEAR and pain developed DUE to the blood collection procedure in preschool children
  1. Tez No: 773119
  2. Yazar: TUĞBA OLUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarında el kuklası ile uygulanan terapötik oyunun kan alma işlemine bağlı gelişen korku ve ağrıya etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kan Alma biriminde randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Temmuz-Ekim 2022 tarihleri arasında belirtilen hastane ve birime gelen araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 3-6 yaş okul öncesi çocukları kapsamaktadır. 60 el kuklası ve 60 kontrol grubu olmak üzere toplamda 120 çocuk ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın hemşirelik girişimi el kuklası ile uygulanan terapötik oyundur. Veri toplama araçları“Anket Formu”,“Wong-Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği ve ”Çocuk Korku Ölçeği" ile yüz-yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmada etik ilkelere uyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine the effect of the therapeutic game applied with a hand puppet on the fear and pain associated with the bloodletting process in preschool children. Material and Method: The research was carried out as a randomized controlled experimental study in Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital Pediatric Blood Collection unit between June and December 2022. The universe of the research includes pre-school children aged 3-6 who meet the inclusion criteria of the hospital and unit between July and October 2022. The research was completed with a total of 120 children, 60 of which were hand puppets and 60 of which were in the control group. The nursing intervention of the research is the therapeutic game applied with a hand puppet. Data collection tools were collected through face-to-face interviews with the“Survey Form”,“Wong-Baker Rating Scale for Facial Expressions”and“Child Fear Scale”. Ethical principles were followed in the research.