Pediatri servisinde yatan çocuklara periferik damar yolu açma işlemi öncesinde uygulanan terapötik oyun yönteminin anksiyete ve korku üzerine etkisi
The effect of therapeutic play on anxiety and fear before applied peripheral venous cannulation hospitalized children in pediatric clinic
- Tez No: 517703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, pediatri kliniğinde yatan 7-12 yaş çocuklarda periferik damar yolu açma girişimi öncesi uygulanan terapötik oyun yönteminin çocukların anksiyete ve korku düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Araştırma, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde Ekim 2016-Mart 2017 tarihleri arasında 7-12 yaş arası 84 çocuk ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri, ''Veri Toplama Formu'', ''Çocuklar için Durumluk-Süreklilik Kaygı Envanteri, ''Tıbbi İşlem Korku Ölçeği'', ve ''Gözlem Formu'' kullanılarak elde edildi. Verilerin analizi için frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma, Ki-kare testi, Wilcoxon testi, Mann-Whitney-U testi ve Spearmen Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was experimentally conducted on the children who are under medical treatment in pediatrics clinic to investigate the effect of therapeutic play method implemented before the establishment of peripheral vascular access over the anxiety and fear levels of the children. The research was done over 84 children aging from 7 to 12, at Edirne Sultan 1. Murat State Hospital Pediatrics And Pediatric Surgery Clinic, between October 2016 and March 2017. The samples of the research consisted of the children who meet the research criteria and answer the data collection tools completely. The data of the work were collected by using ''Data Collection Form'', ''State –Trait Anxiety Inventory for Children'', ''Fear Scale of Medical Treatment'' and ''Observation Form''. To analyze the data, frequency, percentage, mean and standard deviation, Chi-Square test, Wilcoxon test, Mann-Whitney-U test and correlation test were made use of.