Koronavirüs hastalarına bakım veren hemşirelerin kaygı düzeyleri ve uyku kalitesi
Anxiety levels and sleep quality of nurses that provided care for coronavirus patients
- Tez No: 749174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ MUTLUAY YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma, koronavirüs hastalarına bakım veren hemşirelerin kaygı düzeylerinin ve uyku kalitesinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Şubat 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Toyota Acil Yardım Hastanesi ve Düzce Atatürk Devlet Hastanesi pandemi servislerinde çalışan 240 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Koronavirüs Kaygı Ölçeği”,“Durumluk- Süreklilik Kaygı Ölçeği”ve“Pıttsburgh Uyku Kalite İndeksi”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler , paremetrik karşılaştırma testleri ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Hemşirelerin Durumluk Kaygı Ölçeği puanı 47.74±12.27, Sürekli Kaygı Ölçeği puanı 46.96±9.58 ve Koronavirüs Kaygı Ölçeği ortalama puanları 2.91±3.77 olup, hemşirelerin kaygı düzeyi orta düzeydedir. Hemşirelerin Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi puan ortalamasının 9.72±3.48 olduğu ve uyku kalitelerinin düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This was a descriptive study conducted with the aim of identifying the anxiety levels and sleep quality of nurses who provided care for coronavirus patients. The study sample consisted of 240 nurses working in the pandemic services of Sakarya Training and Research Hospital, Toyota Emergency Hospital, and Düzce Atatürk State Hospital between February 2021 and February 2022. Data were collected using the“Personal Data Form”,“Coronavirus Anxiety Scale”,“State-Trait Anxiety Inventory”, and“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”. Data were analyzed by using descriptive statistical methods, parametric comparison tests, and correlation tests. The nurses' State Anxiety score was 47.74±12.27, Trait Anxiety score was 46.96±9.58, and Coronavirus Anxiety Scale score was 2.91±3.77, and they had a moderate level of anxiety. The study found that the mean PSQI score of the nurses was 9.72±3.48 and that their sleep quality was low.