COVID-19 hastalarına bakım veren hemşirelerde tükenmişlik düzeyleri ile işe bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between levels of burnout and commitment to work in nurs caring for COVID-19 patients
- Tez No: 700225
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, COVID-19 hastalarına bakım veren hemşirelerde tükenmişlik düzeyleri ile işe bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı tasarımda, ilişki arayıcı, kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 510 hemşire oluşturdu. Örneklemi ise çalışmaya dahil etme kriterlerine göre belirlenen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 220 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında ''Demografik Özellikler Formu'', ''Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ)'' ve Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği (UİBÖ) kullanıldı. Araştırmaya ait veri analizleri, bilgisayar ortamında SPSS 24 adlı paket programı ile bulguların yorumlanmasında frekans tabloları, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak yapıldı. Araştırmadaki bulgulara göre demografik değişkenlerin tükenmişlik ve işe bağlılık düzeyleri üzerinde önemli bir belirleyici unsur olduğu sonucuna ulaşıldı. Araştırmada hemşirelerin mesleki tükenmişlik alt boyutlarına ilişkin bulgularında tükenmişlik düzeyinin orta seviyede olduğu, işe bağlılık alt boyutlarına ilişkin bulgularda ise işe bağlılık düzeyinin yüksek seviyede olduğu tespit edildi. Araştırma sonucunda mesleki tükenmişlik ve işe bağlılık düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya kondu. Bu kapsamda, hemşirelerde işe bağlılık düzeyinin artmasına paralel olarak mesleki tükenmişlik düzeyinin azaldığı, işe bağlılık alt boyutlarındaki artışın da mesleki tükenmişlik alt boyutları ile negatif yönde ilişki içinde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a relationship-seeker, cross-sectional study in descriptive design to examine the relationship between burnout levels and work commitment levels in nurses caring for COVID-19 patients. The universe of the research was formed by 510 nurses working at Istanbul Education and Research Hospital. The sample was made up of 220 nurses who agreed to participate in the study, determined according to the criteria for inclusion in the study.“Demographic Characteristics Form”,“Maslach Burnout Scale (MTÖ)”and Utrecht Business Loyalty Scale (ICU) were used to collect the data. Data analyses of the research were carried out using frequency tables, identifier and relationship-looking statistics in the interpretation of the findings with the package program SPSS 24 in a computer environment. According to the findings of the study, it was concluded that demographic variables are an important determinant of burnout and work commitment levels. In the study, it was determined that the burnout level was moderate in the nurses' findings regarding occupational burnout sub- dimensions, and the level of commitment to work was high in the findings regarding the lower dimensions of commitment to work. As a result of the research, it was found that there was a negatively significant relationship between occupational burnout and work commitment levels. In this context, it was determined that the level of occupational burnout decreased in parallel with the increase in the level of commitment to work in nurses, and the increase in the lower dimensions of commitment to work was negatively related to the lower dimensions of occupational burnout.