Süt emen buzağılara kritik besleme dönemlerinde çörek otu tohumu yağı içirilmesinin performans ve kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of black seed oil on performance and blood parameters of suckling holstein calves during the first three weeks of life and weaning period
- Tez No: 749236
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN ÖNOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Araştırma süt emen buzağıların beslenmesinde kritik olan ilk 3 hafta ve sütten kesme döneminde çörek otu tohumu yağının verilmesinin performans ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmada iki ve üzeri doğumunu yapan siyah-beyaz alaca (Holstein Fresian ırkı) ineklerden rastgele seçilen, kolostrum beslemesi yapılmış 4 günlük yaştaki toplam 64 adet buzağı (32 adet dişi, 32 adet erkek) kullanıldı. Buzağılar araştırma süresince bireysel kulübelerde barındırıldı. Süt emen buzağılar üzerinde iki farklı dönemde (yaşamın ilk 3 haftası ve sütten kesme dönemi) gerçekleştirilen araştırma, bir kontrol (16 erkek + 16 dişi) ve bir deneme (16 erkek + 16 dişi) grubu olmak üzere iki grup olarak yürütüldü. Buzağılara çörek otu tohumu yağı Deneme 1'de (4-21. günler arası) 5 ml/gün, Deneme 2'de (60-70 günler arası) 10 ml/gün miktarda oral yol ile verildi. Çalışmada performans parametreleri ile kanda bazı biyokimyasal ve hematolojik parametreler incelendi. Bulgular: Araştırmada elde edilen performans değerleri incelendiğinde Deneme 1 ve Deneme 2'de gruplar arasında kuru madde tüketimi, canlı ağırlık artışı ve yem etkinliği parametrelerinde farklar önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to evaluate the effect of black seed (Nigella sativa) oil administration on performance and blood parameters during the first 3 weeks and weaning period, which is critical in the nutrition of suckling calves. Material and Methods: A total of 64 newborn colostrum-fed Holstein calves (32 females, 32 males) were selected from multiparous cows (Holstein Fresian breed). The calves were housed individually throughout the research. The study, which was carried out on suckling calves in two different periods (first 3 weeks of life and weaning period), was conducted in two groups, group 1 as a control (16 males + 16 females) and group 2 as a trial (16 males + 16 females). Black seed oil was given to the calves orally in Trial 1 (between 4th – 21st days) 5 ml/day and Trial 2 (60th-70th days) 10 ml/day. Results: When the performance values in our study were examined, the differences in dry matter consumption, live weight gain, feed efficiency were found to be insignificant between the groups in Trial 1 and Trial 2. When the biochemical parameters examined in Trial 1 were evaluated, ALB, TG, HDL, P, ALT (P0.05) was obtained also in Trial 1 and Trial 2. Conclusion: During critical feeding periods of calf life, it has been determined that oral administration of black seed oil may cause differences in some biochemical parameters. However, it was concluded that there was no effect on dry matter consumption, live weight gain, feed efficiency and complete blood count parameters