Otomatik ve istemli başlatılan alt ekstremite motor hareketine eşlik eden beyin hemodinamik ve elektrofizyolojik mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of hemodynamic and electrophysiological mechanisms of the brain accompanying automatic and voluntary launched lower extremity motor movement
  1. Tez No: 749243
  2. Yazar: SEDA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FARZİN HAJEBRAHİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsan hareketleri uyarana yanıt olarak başlatılan (otomatik) ve kendiliğinden başlatılan (istemli) hareketler olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Bilinçli kararlarımızı günlük hareketler yapmaya hazırlayan faktörler, içsel olarak ve dışsal olarak üretilen tetikleyiciler arasındaki bir süreklilik boyunca var olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı adım başlatma görevleri sırasında beyinde gerçekleşen elektrofizyolojik değişiklikleri Elektroensefalografi (EEG) osilasyon yöntemi ve hemodinamik değişiklikleri Fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopisi (fYKS) yöntemi ile araştırmak, istemli ve otomatik başlatılan alt ekstremite motor hareketlerinde yanıt ile ilişkili nöral mekanizmaları incelemek, böylece sağlıklı yürüyüş başlatmada bilinçli kararların anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmaya 18-30 yaş arası sağlıklı genç katılımcılar (n=10) dahil edildi. Katılımcılar eş zamanlı olarak 29 kanal EEG, 46 kanal fYKS ve 4 kanal Elektromiyografi kaydı sırasında istemli adım başlatma, otomatik adım başlatma, otomatik adım başlatma sırasında inhibisyon ve çalışma belleği sırasında adım başlatma görevleri gerçekleştirdi.
Özet (Çeviri)
Human movements may subdivide into two categories; induced (automatic) and self-initiated (voluntary) motion in response to stimuli. Factors that prepare our conscious decisions to make daily actions exist along a continuum between internally and externally generated triggers. This study aims to investigate the electrophysiological changes in the brain during different step initiation tasks with the EEG oscillation method and the hemodynamic changes with the Functional Near-Infrared Spectroscopy (fNIRS) technique, to examine the neural mechanisms associated with the response is voluntary and automatically initiated lower extremity motor movements, thus contributing to the understanding of conscious decisions to launch a proper gait. Ten healthy young participants that aged between 18 to 30 years were included in the study. Participants were asked to perform voluntary step initiation, automatic step initiation, inhibition during automatic step initiation, and step initiation during working memory during the simultaneous recording of 29 channels of EEG, 46 channels of fNIRS, and 4 channels of Electromyography.