Ortaokul matematik öğretmenlerinin cebir öğrenme alanındaki alan ve pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Investigation of secondary school mathematics teachers' content knowledge and pedagogical content knowledge about the algebra
- Tez No: 749244
- Danışmanlar: PROF. DR. DANYAL SOYBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, ortaokul matematik öğretmenlerinin cebir öğrenme alanındaki alan bilgilerini ve pedagojik alan bilgilerini“Öğretmek İçin Matematik Bilgisi”(Mathematical Knowledge for Teaching) teorik modeli çerçevesinde araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum (örnek olay) çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu Kayseri ili 9 ilçesinde görev yapmakta olan 90 ortaokul matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Ortaokul matematik öğretmenlerinin cebir alan bilgilerini ve pedagojik alan bilgilerini ölçmek amacıyla TEDS-M 2008 (Teacher Education and Development Study in Mathematics) çalışmasında kullanılan sorulardan faydalanılmıştır. TEDS-M sorularından cebir öğrenme alanına ait 10 soruluk başarı testi kitapçık haline getirilerek çalışmaya katılan ortaokul matematik öğretmenlerine araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Başarı testinde yer alan açık uçlu sorulardan elde edilen veriler 'doğru, kısmen doğru, yanlış ve boş' şeklinde, çoktan seçmeli sorular ise 'doğru, yanlış ve boş' şeklinde değerlendirilmiştir. Ortaokul matematik öğretmenlerinin cebir öğrenme alanına ilişkin alan bilgi eksiklerinin fazla olmadığı, pedagojik alan bilgilerindeki eksikliklerin ise alan bilgilerine göre daha fazla oranda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ülke olarak matematik eğitim-öğretim seviyesini üst basamaklara taşımak adına alan ve pedagojik alan bilgileri yüksek ve birbiriyle örtüşen öğretmenlerin yetiştirilmesine önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate secondary school mathematics teachers' content knowledge and pedagogical content knowledge in the field of algebra learning within the framework of the ''Mathematical Knowledge for Teaching'' theoretical model. The case study model, one of the qualitative research methods, was used in the research. The research group consists of 90 secondary school mathematics teachers working in 9 districts of Kayseri. The questions used in the TEDS-M 2008 (Teacher Education and Development Study in Mathematics) study were used to measure the algebraic content knowledge and pedagogical content knowledge of secondary school mathematics teachers. The 10-question achievement test belonging to the algebra learning field, one of the TEDS-M questions, was turned into a booklet and applied to the secondary school mathematics teachers participating in the study by the researcher. The data obtained from the open-ended questions in the achievement test were evaluated as ''true, partially true, false and empty'', and the multiple-choice questions were evaluated as ''true, false and empty''. It has been concluded that the secondary school mathematics teachers' lack of content knowledge about the algebra learning field is not high, and the deficiencies in pedagogical content knowledge are more than the content knowledge. In order to carry the level of mathematics education to higher levels as a country, importance should be given to the training of teachers with high field and pedagogical content knowledge and overlapping each other.