Covıd-19 pandemi sürecinde ortaokul matematik öğretim programının uygulanmasına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Opinions of teachers and students on the implementation of the secondary school mathematics curriculum in the Covid-19 pandemic process
- Tez No: 756510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada ortaokul matematik öğretim programının covıd-19 pandemi sürecinde nasıl yürütüldüğü öğretmen ve öğrenci görüşleri ile değerlendirilerek bu alandaki eksikliklerin ortaya çıkarılıp bu eksiklikler doğrultusunda çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modelinde tasarlanmış betimsel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da devlet okullarındaki 498 ortaokul öğrencisi ve 51 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılar belirlenirken seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme kullanılmıştır. Amaçsal örnekleme düşünülen evrenin benzer bir alt tabanının örneklem olarak seçilmesidir. Araştırma sürecinde veriler, konu ile ilgili literatür taranarak ve uzman görüşleri alınarak geliştirilen anket formu ile elde edilmiştir. Anket kısa yanıtlı, çoktan seçmeli ve birden fazla işaretlenebilir seçeneklerden oluşan soruları barındırmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen ve öğrenci anketleri google formsa aktarılmış ve oluşturulan online anketler okullara gidilerek dijital ortamlarda uygulatılmıştır. Çalışma Covid-19 pandemi sürecinde matematik öğretiminin uzaktan öğretimle yürütüldüğü 2020-2021 eğitim öğretim yılındaki uygulamaları kapsamaktadır. Araştırma bulguları, öğretmenler ve öğrencilerin bu süreç içerisinde bazı zorluklar yaşadıklarını göstermiştir. Öğretmenler tarafından belirtilen sorunların başında uzaktan eğitimde öğrenci, öğretmen etkileşiminin sınırlı olması ve internet ile ilgili alt yapı ve erişim imkanı sorunudur. Öğrenciler süreçte alt yapı eksikliklerinden, uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime göre daha dezavantajlı olduğundan ve sürecin verimsiz geçtiğinden bahsetmişlerdir. Öğretmenlerin süreç içerisinde matematik dersinde anlatmakta zorlandıkları konuların başında geometri ve cebir öğrenme alanı baş sırada yer alır. Ayrıca öğretmenlerin matematik dersi için web-2 araçlarını kullanmadıkları tespit edilmiştir. Bu bağlamda öğretmenlerin uzaktan eğitimle ilgili hizmet içi eğitim almaları, gelişim göstermeleri gerektiği ve öğrencilerin uzaktan eğitim hakkında olumlu fikir sahibi olmaları için gerekli bilgilendirmelerin yapılması gerektiği araştırmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate how the secondary school mathematics curriculum is carried out in the covıd-19 pandemic process with the views of teachers and students, reveal the deficiencies in this field and to propose solutions in line with these deficiencies. For this purpose, descriptive research designed in the general survey model, one of the quantitative research methods, was conducted. The study group of the research consists of 498 secondary school students and 51 mathematics teachers in public schools in Ankara. This study uses purposive sampling, one of the non-random sampling methods to determine the participants in the study. Purposive sampling is the selection of a similar subbase of the universe under consideration as a sample. During the research process, the data were obtained by scanning the literature on the subject and using a questionnaire developed by taking expert opinions. The questionnaire contains short-answer, multiple-choice questions and questions with multiple answers. The online questionnaire prepared for the study group via Google Forms was applied to the schools in the necessary digital environments. The data obtained within the scope of the study covers the 2020-2021 school year. As a result of the study findings, teachers and students experienced certain difficulties in this process. The main problems mentioned by the teachers are the limited student-teacher interaction in distance education and the problem of infrastructure and access to the internet. Students, on the other hand, mentioned the lack of infrastructure in the process, that distance education is more disadvantageous than face-to-face education and that the process is inefficient. Geometry and algebra learning domain is at the top of the topics that teachers have difficulty in explaining in the mathematics lesson during the process. It has been determined that they do not use digital programs for mathematics lessons. In this context, the results of the study shows that teachers should receive in-service training in distance education, develop and provide necessary information for students to have a positive opinion regarding distance education.