The levels of lipid profile (cholesterol, triglyceride) in Iraqi patients with thalassemia and diabetes
Iraklı talasemi ve diyabetli hastalarda lipid profil (kolesterol,trigliserit) düzeyleri
  1. Tez No: 749249
  2. Yazar: HANAN HASAN MADHLOOM AL ANBAGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. BUSHRA FARİS HASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, Irak talasemi ve diyabet hastalarında kolesterol ve trigliserit düzeylerini belirlemeyi amaçladı. Araştırmaya 120 diyabetik talasemili birey ve benzer bir kontrol grubu dahil edildi. 10 ila 45 yaşları arasındaki her iki cinsiyet de Bağdat'taki ibn al baladi hastanesi ve al-karama hastanesine gidiyor. Haziran'dan Ağustos 2022'ye kadar olan çalışma. Hb, Ferritin, FBS, Kolesterol ve TG, Talasemi, DM'li Talasemi ve kontrol katılımcılarında incelenmiştir. Bulgular, 0.05 alfa düzeyinde kontroller ve Talasemi hastaları arasında ve ayrıca kontroller ve DM'li Talasemi hastaları arasında Hb'de anlamlı bir fark olduğunu gösterdi. DM'li talasemi ve talasemi, kontrollerden daha yüksek ferritin seviyelerine sahipti. Açlık kan şekeri bulguları, kontrole kıyasla DM'li Talasemi ve Talasemi arasında anlamlı bir fark olduğunu gösterdi. Hem Talasemi hem de DM'li Talasemi, kontrollerden daha düşük kolesterol seviyelerine sahipti. Hem Talasemi hem de DM'li Talasemi, kontrollerden daha düşük trigliserit seviyelerine sahipti. Korelasyon araştırması FBS, kolesterol ve TG arasında önemli ilişkiler buldu. Talasemi hastalarının paradigma olarak kullanılması ve DM'li Talasemi, FBS, Kolesterol ve TG arasındaki bağlantı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine cholesterol and triglyceride levels in Iraqi thalassemia and diabetic patients. The research comprised 120 individuals with diapetic thalassemia and a similar control group. Both genders, 10 to 45 years old, attend ibn al baladi hospital and al-karama hospital in Baghdad. Study from june to august 2022. Hb, Ferritin, FBS, Cholesterol, and TG were examined in Thalassemia, Thalassemia with DM, and control participants. The findings demonstrated a significant difference in Hb between controls and Thalassemia patients at a 0.05 alfa level, as well as between controls and Thalassemia with DM. Thalassemia and Thalassemia with DM had higher ferritin levels than controls. Fasting blood glucose findings demonstrated a significant difference between Thalassemia and Thalassemia with DM compared to control. Both Thalassemia and Thalassemia with DM had lower cholesterol levels than controls. Both Thalassemia and Thalassemia with DM had lower triglyceride levels than controls. The correlation investigation found substantial associations between FBS, cholesterol, and TG. Using thalassemia patients as a paradigm, and Thalassemia with DM, the connection between FBS, Cholesterol, and TG.