Biochemical and genotyping characteristic of the patients with hepatitis C in the south of Iraq
Irak'ın güneyindeki hepatit C hastalarının biyokimyasal ve genotiplendirme özellikleri
  1. Tez No: 824058
  2. Yazar: HUDA ABDULKAREEM RAISAN ALMUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, PROF. DR. AHMAD KHASSAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hepatit C Virüsü (HCV), Irak'ta önemli bir halk sağlığı sorunudur ve hastaların sağlığı ve esenliği üzerindeki etkisinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, birincil amacı viral yük, HCV genotipleri, karaciğer fonksiyonu, serum lipid profili, D3 Vitamini (VD3) ve kalsiyum dahil olmak üzere HCV hastalarının çeşitli yönlerini değerlendirmek ve karşılaştırmak olan Güney Irak'ta bulunan bir şehir olan Nasiriya'da yapılmıştır. seviyeler. Çalışma, hastalarda HCV'nin farklı tezahürlerine ışık tutmayı ve hastalığın ilerlemesini daha iyi anlamak için bunları sağlıklı kontrollerle karşılaştırmayı amaçladı. Çalışmaya 75 kontrol ve 25 HCV ile enfekte hastadan oluşan toplam 100 katılımcı dahil edildi. Hasta grubu 38 erkek ve 37 kadından oluşuyordu. Hastaların yaş aralığı genişti, 10 ila 70 yıl arasındaydı. Hastalar beş yaş grubuna ayrıldı: P1 (10-25 yaş), P2 (26-40 yaş), P3 (41-55 yaş), P4 (56-70 yaş) ve P5 (70 yaş üstü). HCV Genotipleri: Bulgular, HCV ile enfekte hastaların farklı genotipler sergilediğini, %28'inin genotip 1a'ya, %40'ının genotip 1b'ye ve %32'sinin genotip 4'e sahip olduğunu ortaya koydu. Bu dağılım, Nasiriya popülasyonundaki HCV genotiplerinin heterojenliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C Virus (HCV) is a significant public health concern in Iraq, and its impact on patients' health and well-being needs thorough evaluation. This study was conducted in Nasiriya, a city located in southern Iraq, with the primary aim of assessing and comparing various aspects of HCV patients, including viral load, HCV genotypes, liver function, serum lipid profile, Vitamin D3 (VD3), and calcium levels. The study aimed to shed light on the different manifestations of HCV in patients and compare them to healthy controls to better understand the disease's progression. The study included a total of 100 participants, comprising 75 controls and 25 HCV-infected patients. The patient group consisted of 38 males and 37 females. The age range of the patients was broad, spanning from 10 to 70 years. Patients were categorized into five age groups: P1 (10 to 25 years), P2 (26 to 40 years), P3 (41 to 55 years), P4 (56 to 70 years), and P5 (above 70 years). HCV Genotypes: The findings revealed that the HCV-infected patients exhibited different genotypes, with 28% having genotype 1a, 40% having genotype 1b, and 32% having genotype 4. This distribution highlights the heterogeneity of HCV genotypes in the Nasiriya population.