Ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav sorularının matematik öğretim programı ve SOLO taksonomisi kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of central examination questions related to secondary education institutions within the scope of mathematics curriculum and SOLO taxonomy
  1. Tez No: 749251
  2. Yazar: BÜŞRA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DANYAL SOYBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ulusal çapta yapılan merkezi sınavlar öğrencilerin gelecekleri için büyük önem taşımaktadır. Her yıl düzenlenen bu sınavlarda istenen düzeyde öğrenci başarısı görülememektedir. Öğretmenlerin dahi zorlandığı bu soruların bilgi yapılarının detaylı irdelenmesi gerekli bulunmuştur. Araştırmanın amacı Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav sorularını Matematik Öğretim Programı ve SOLO taksonomisi kapsamında değerlendirmektir. Araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın dokümanları 80 adet merkezi sınav sorusu ile 52 adet öğretim programı kazanımından oluşmaktadır. Dokümanlar araştırmacı ve bir uzmanın görüşü alınarak analiz edilmiştir. Araştırmanın güvenirliği %100 olarak hesaplanmıştır. Analiz aşamasında tablo, şekil ve açıklamalardan yararlanılmıştır. Sınav soruları ve öğretim program kazanımlarının bilgi alt yapılarına ulaşılmıştır. Araştırmanın bulgularına alt başlıklar altında detaylı olarak yer verilmiştir. Araştırma dokümanlarının SOLO taksonomisi kapsamında analizi sonucunda sınav soruları ile öğretim programının içeriğinde uyumsuzluklar bulunurken bilgi yapıları genel olarak uyumlu bulunmuştur. Öğretim faaliyetleri yapılırken SOLO taksonomisinden yararlanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
National central examinations are of great importance for the future of students. In these exams, which are held every year, the desired level of student success cannot be observed. It was found necessary to examine the knowledge structures of these questions, which even the teachers had difficulty with, in detail. The aim of the research is to evaluate Central Exam questions for Secondary Education Institutions within the scope of Mathematics Curriculum and SOLO taxonomy. Document analysis method was used in the research. The documents of the research consist of 80 central exam questions and 52 curriculum outcomes. The documents were analyzed by taking the opinion of the researcher and an expert. The reliability of the research was calculated as 100%. Tables, figures and explanations were used in the analysis phase. The information infrastructure of the exam questions and curricula achievements has been reached. The findings of the research are given in detail under the sub-headings. As a result of the analysis of the documents of the research within the scope of SOLO taxonomy, there were inconsistencies in the exam questions and the content of the curriculum, while the knowledge structures were found to be generally compatible. It is proposed to use the SOLO taxonomy when conducting teaching activities.