Hareket hastalığı olan bireylerde optokinetik ve rotasyonel uyarımın etkilerinin fonksiyonel baş itme testi (fHIT) ile değerlendirilmesi
Evaluation of effects of optokinetic and rotational stimuli with functional head impulse test (fHIT) in individuals with motion sickness
- Tez No: 749252
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Hareket Hastalığı (HH) olan ve olmayan bireylerde optokinetik ve rotasyonel uyarımın etkilerini fonksiyonel baş itme testi ile değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-40 yaş arası toplam 70 birey dahil edildi. HH tanısı alan 35 birey HH grubuna, herhangi bir baş dönmesi şikâyeti olmayan 35 birey kontrol grubuna dahil edildi. Her iki gruptaki tüm bireylere fonksiyonel Baş İtme Testi (fHIT) ve Hareket Hastalığı Duyarlılık Anketi Kısa Formu (HHDA-KF) uygulandı. fHIT ile frontal planda optokinetik uyaran varlığında (o-fHIT) ve yokluğunda Doğru Cevap Okuma Yüzdesi (DCOY) her iki grupta karşılaştırıldı. Ayrıca, her iki gruptaki bireyler sıradan bir döner ofis sandalyesine oturtuldu. HH ve kontrol grubundaki tüm bireyler rastgele sağa ve sola döndürüldükten ve vertikal baş hareketi yaptıktan sonra rotasyonel fHIT (r-fHIT) uygulanarak her iki grupta DCOY karşılaştırıldı. Ayrıca HH ve kontrol gruplarındaki bireylerin rotasyonel uyaran sonrası yaşadıkları rahatsızlığı subjektif olarak belirlemek için Graybiel ölçeği kullanıldı. Bulgular: Kontrol grubuna uygulanan fHIT o-fHIT ve r-fHIT testlerinde DCOY açısından anlamlı fark görülmedi. Her iki grup arasında tüm semisirküler kanallar için fHIT, o-fHIT ve r-fHIT DCOY'de istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate effects of optokinetic stimulus and rotational stimulus in individuals with and without motion sickness using functional head impulse test. Materials and Methods: A total of 70 individuals between the ages of 18-40 were included in the study. 35 individuals diagnosed with motion sickness (MS) were assigned to MS group, and 35 individuals without any vertigo were included in the control group. Functional Head Impulse Test (fHIT) and Motion Sickness Susceptibility Questionnaire Short Form (MSSQ-SF) were applied to all individuals in both groups. Percentage of correct answer (% CA) with and without optokinetic stimulus (o-fHIT) in the frontal plane in the functional head impulse test was compared in both groups. In addition, both group subjects were seated on an ordinary rotating office chair. % CA was compared in both groups by applying the rotational fHIT (r-fHIT) test after all individuals of the MS and control group were rotated randomly to the right and left and also moving their had in vertical plane. In addition, the Graybiel scale was used to subjectively determine discomfort experienced by the individuals in the MS and control groups after rotational stimulus. Results: There was no significant difference in the % CA in fHIT o-fHIT and r-fHIT tests applied in the control group.