Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı merkezlerinde 40-70 yaş arası kadınlarda bel çevresi ve VKİ ile score-tr ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between waist circumference and BMI and score-tr in women aged 40-70 in Ondokuz Mayis University Educational Family Health Centers
  1. Tez No: 749266
  2. Yazar: ENSAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerinde 40-70 yaş arası kadınlarda bel çevresi ve vücut kitle indeksinin SCORE-TR puanı üzerinde etkisi olup olmadığını test etmeyi ve menopoz öncesi, sonrası fark olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran 40-70 yaş arası, eğitim düzeyi en az okuryazar olan kadın hastalar üzerinde yapılmıştır. Kesitsel özellikte bir çalışmadır. Anketler yüz yüze görüşme yapılarak gönüllülere uygulanmıştır. Araştırmada sosyodemografik bilgileri içeren bir form, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve SCORE-TR testi uygulanmıştır. Çalışmaya 198 kişi dahil edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS 26,0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to test whether waist circumference and body mass index affect the SCORE-TR score in women aged 40-70 years at Ondokuz Mayis University Education Family Health Centers and to investigate whether there is a difference before and after menopause. Materials And Methods: This study was carried out on female patients aged 40-70 years, with the least literate education level, who applied to Ondokuz Mayis University Education Family Health Centers. It is a cross-sectional study. Questionnaires were administered to the volunteers through face-to-face interviews. In the study, a form containing sociodemographic information, International Physical Activity Questionnaire and SCORE-TR test were applied. 198 people were included in the study. IBM SPSS 26.0 was used in the analysis of the data. A p value of