2-5 yaş arasındaki çocuklarda ekran maruziyeti ve anne depresyon düzeyi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between screen exposure and maternal depression levels in children aged 2–5 years
- Tez No: 967059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı eğitim aile sağlığı merkezlerine başvuran 2-5 yaş arası çocuklarda ekran maruziyeti ve anne depresyon düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma 14 Şubat 2025 ile 15 Nisan 2025 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalına bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran 2-5 yaş arası çocuğu olan annelerde gerçekleştirilmiştir. Anket formunda, çocukların ve ailenin sosyodemografik özellikleri ile çocukların toplam ekran süresi ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) yer almaktadır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS sürüm 25.0 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to evaluate the relationship between screen exposure and maternal depression levels in children aged 2-5 years who attended educational family health centers affiliated with Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine. Materials and methods: This study was conducted between February 14, 2025, and April 15, 2025, among mothers with children aged 2-5 years who applied to the Education Family Health Centers affiliated with the Department of Family Medicine at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital in Samsun. The questionnaire included sociodemographic characteristics of the children and families, total screen time of the children, and the Beck Depression Inventory (BDI). All statistical analyses were performed using IBM SPSS version 25.0 software.