Fitness antrenörlerinin egzersiz sonrası toparlanma bilgi düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of fitness trainers' after exercise recovery knowledge levels in terms of various variables
- Tez No: 749265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; fitness antrenörlerinin egzersiz sonrası toparlanma bilgi düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Çalışmaya 150 fitness antrenörü (103 erkek, 47 kadın) gönüllülük esaslı dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak iki bölümden oluşan yapılandırılmış bir anket formu kullanılmıştır. Formun ilk bölümünde tanımlayıcı özellikleri belirleyen sorulardan oluşan bir anket uygulanmış ikinci bölümde ise Aydemir ve arkadaşları tarafından geliştirilen Sporda Toparlanma Bilgi Testi ölçeği kullanımıştır. Ölçeğin 2020 yılında Aydemir ve arkadaşları tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the post-exercise recovery knowledge levels of fitness trainers in terms of various variables. 150 fitness trainers (103 men, 47 women) were included in the study as a voluntary basis. A structured questionnaire consisting of two parts was used as the data collection method in the research. In the first part of the form, a questionnaire consisting of questions determining the descriptive features was applied, and in the second part, the Sports Recovery Knowledge Test developed by Aydemir et al. was used. The validity and reliability study of the scale was conducted by Aydemir et al. in 2020. SPSS statistical program was used for the statistical analysis of the obtained data.