Evli kadınların toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının evlilik uyumuna etkisi
The impact on the marital adjustment of the gender role attitudes of married women
  1. Tez No: 532807
  2. Yazar: DİDAR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma, Samsun Atakum Aile Sağlığı Merkezlerinde evli kadınların toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının evlilik uyumuna etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: İlişki arayan tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak yapılan bu çalışma, Samsun Atakum Aile Sağlığı Merkezlerinde 01 Ağustos - 01 Kasım 2017 tarihleri arasında aile sağlığı merkezine gelen ve çalışmaya katılmaya gönüllü toplam 404 evli kadın ile yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak;“Tanıtım formu”,“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0,92)”ve“Evlilik Uyum Ölçeği (Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0,80)”kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken; Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Nicel veriler ortanca (min-max) şeklinde sunulurken, nitel veriler frekans (yüzde) şeklinde sunulmuştur. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 34,8±8,1 (min-max=18-49) yıldır. Tüm kadınların toplumsal cinsiyet rol tutumları ölçeği toplam puan değeri 147,0±18,1 olup, kadınların eşitlikçi tutuma sahip olduğu saptanmıştır. Evlilik uyum ölçeği toplam puan değeri ise 44,7±9,4 olup, kadınların evliliklerinin uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out with the aim of determining the relation between gender role attitudes of married women and their marital adjustment, in family health centers in Atakum / Samsun. Material and Method: This study, performed in accordance with descriptive research principles looking for a relationship, was conducted with a total of 404 women from 01 August-01 November, 2017 in family health centers in Atakum / Samsun. As for data collection tools,“Personal İnformation Form”, '' Gender Roles Attitude Scale (Cronbach Alfa Reliability Coefficient 0.92) '' and '' Marital Adjustment Scale (Cronbach Alfa Reliability Coefficient 0.80) were used. Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used to evaluate research data. Quantitative data was presented in the form of a median (min-max), while qualitative data was presented in terms of frequency (percent). Results: The average age of the participants was 34,8±8,1 (min-max = 18-49). The average of the women' gender role attitudes scale was 147,0±18,1 and the women had an egalitarian attitude. Marital adjustment total score was 44,7±9,4 and their marriages were found adjusted.