Yüksek sıcaklıkta süper iletkenlerin manyetik ve optik özelliklerinin incelenmesi
Analysing the magnetic and optic charactenstics of supercanductors in temperaturer
  1. Tez No: 258812
  2. Yazar: MAHMUT ÖZGÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Süperiletkenlerin Genel Özellikleri, I. Tip II.i Tip Süperiletkenlerin Özellikleri, Sıfır Direnç Özelliği, Kritik Manyetik Alan Üzerinde Açıklamalar Yapılacaktır. Süperiletkenlerin Spektroskopik Oranları ile Kızıl Ötesinde Görünür Bölge ve Frekanslarda Saydam Olma Durumu Açıklanacaktır.Işık Demetinin Tutuklanması ve Saçılan Işık Demetleri Modlarının Tanımlanması ve Ayrılması Vurgulanmıştır. Burada Optik Spektoskopi Yalıtkan Katılarda Kristal Alan Ayrılmasından Elektronik Enerji Seviyelerini Ortaya Çıkarmak İçin Kullanılır. Fotoenisyon Spektroskopisi (PES) Enerji Durumlarında ve Çeşitli Durumlarda İyonlar Tarafından Salınan Elektronların Enerji Dağılımını Ölçer. Bu Elektronlar Özel Değerlik Durumlarında Özel Atomların Enerji Karekterlerine Sahiptirler.Bunun Yanında Süperiletkenlerle İlgili Önemli Bilgiler Sağlayan Spektroskopinin Diğer Bir Branşıda Manyetik Rezonansdır. Manyetik Rezonans Mikro Dalga Frenkansları Geçişleridir.
Özet (Çeviri)
Explanations aboaut general characteristics of supercaonductors, characteristics of I. type and II. type coanductors, zero reistance characteristics and critical magnetic field were made, spectroscopic rations of superconductors and visible field in infrared and situation of being visible in frequencies are going to be explained. Photo-emission spectroscopy (PES) evaluates the eletrons which are sent by ions in energy situations and different situations. Besides this; another important branch of spektroscopy, which provides important informations about superconductors, is magnetic resonance. Magmatik resonanc is the transitlon of micro wave frequencies.