Gönüllü geri dönüş için kalıcı çözümler: Türkiye'deki Suriyeliler ve Afganlar
Durable solutions for voluntary repatriation: Syrians and Afghans in Turkey
- Tez No: 749283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın konusunu zorunlu göç sorununa ilişkin temel stratejilerden birisi olan gönüllü geri dönüş seçeneğinin incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, Suriye ve Afganistan kaynaklı sığınmacılar üzerinden gönüllü geri dönüş stratejisinin analizidir. Bu amaca ulaşmak için Konya ilinde Afgan ve Suriyeli sığınmacılar ile göç yönetiminden sorumlu idari personelle, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanarak elde edilen bulgular konuyla ilgili uluslararası literatürle de karşılaştırılarak betimleyici bir analize ulaşılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde çalışmanın temel kavramları incelenmiş ve kuramsal yönden realist düşüncenin göçle ilgili perspektifi ele alınmıştır. İkinci bölümde Afganistan'ın ve Suriye'nin siyasi, ekonomik ve güvenlik verileri ortaya konarak gönüllü geri dönüşe yönelik olarak bu ülkelerin mevcut koşulları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yarı yapılandırılmış mülakatlardan elde edilen bulgular sunularak sonuç kısmında tüm sonuçlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda realizmin varsayımlarının uluslararası sığınma rejimi üzerinde etkili olduğu ve bu bağlamda Türkiye özelinde gönüllü geri dönüş süreçlerinde gönüllülük ilkesinin ihlal edildiği hususu, görüşmelerden elde edilen verilerle doğrulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination of the option of voluntary repatriation, which is one of the main strategies regarding the problem of forced migration. The aim of the study is to analyze the voluntary repatriation strategy over asylum seekers originating from Syria and Afghanistan. In order to achieve this aim, a descriptive analysis was reached by collecting data with the semi-structured interview technique with Afghan and Syrian asylum seekers and administrative personnel responsible for migration management in Konya province, and comparing the findings with the international literature on the subject. In the first part of the study, the basic concepts of the study were examined and the theoretical perspective of realist thought on immigration was discussed. In the second part, Afghanistan and Syria were examined in terms of politics, economy and security, and the current conditions of these countries for voluntary repatriation were examined. In the third part of the study, the findings obtained from the semi-structured interviews were presented and all the results were analyzed comparatively in the conclusion part. As a result of the study, the fact that the assumptions of realism are effective on the international asylum regime and in this context, the violation of the principle of volunteering in the voluntary repatriation processes in Turkey could not be confirmed with the data obtained from the interviews.