Eş desteğinin postpartum depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of spousal support on postpartum depression and quality of life
  1. Tez No: 749284
  2. Yazar: SÜMEYRA DAMSARSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESEY ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırma, eş desteğinin postpartum depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan bu araştırmada, Ankara'daki bir özel hastaneye başvuran doğum sonu 4.hafta ile 12.hafta arasındaki anneler evreni oluşturdu. Araştırmanın örneklemi ise evreni bilinmeyen örneklem hesaplaması kullanılarak yapıldı ve 196 olarak hesaplandı ancak veri kayıplarının olabileceği düşünülerek 201 kişiye ulaşıldı. Araştırmamızda veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Eş Destek Ölçeği (EDÖ), Edinburgh Doğum Sonu Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kısa Formu (DSÖYKÖ-KF) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE EFFECT OF SPOUSAL SUPPORT ON POSTPARTUM DEPRESSION AND QUALITY OF LIFE ABSTRACT Aim: This study was carried out to determine the effect of spousal support on postpartum depression and quality of life. Materials and Methods: In this descriptive and relationship-seeking study, mothers who applied to a private hospital in Ankara between the 4th and 12th weeks postpartum constituted the universe. The sample of the study, on the other hand, was made using the sample calculation of unknown universe and was calculated as 196, but considering that there may be data loss, 201 people were reached. Personal Information Form, Spouse Support Scale (SSP), Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) and World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF) were used to collect data in our study.