Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hekimlerin sosyal medya kullanımının uyku kalitesine etkisi
The effect of social media use on sleep quality of physicians working at Bağcilar training and Research Hospital
  1. Tez No: 749286
  2. Yazar: MESUT ÇOĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hekimlerin sosyal medya kullanımı ile uyku kalitesi arasındaki olası ilişkiyi ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamız gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. Çalışma 01.04.2022-30.05.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 508 hekim içerisinden çalışmaya katılmayı kabul eden 179 katılımcı ile yapıldı. Katılımcılara Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Form (SMBÖ-YF), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve tarafımızca oluşturulan sosyodemografik form yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulanmıştır. Araştırmada değerlendirilen vakaların demografik ve klinik özellikleri betimleyici istatistiksel analizlerle (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma vb.) incelendi. Araştırmada değerlendirilen hekimlerin yaş, VKİ, SMBÖ ve PUKİ skorları arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Analizi ve Pearson Korelasyon analizine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada değerlendirilen hekim grupları arasında, cinsiyet grupları arasında, aile hekimliği ve diğer klinik grupları arasında PUKİ ve SMBÖ skor ortalamalarının karşılaştırılması Mann Whitney U testi ve Bağımsız gruplar t testine göre yapılmıştır. PUKİ Toplam skorlarını açıklamakla ilişkili Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to reveal the possible relationship between the use of social media and sleep quality by physicians working at Health Sciences University (SBU) Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital. Method: Our study is an observational, descriptive and cross-sectional study. The study was conducted with 179 participants among 508 physicians working at Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital between 01.04.2022 and 30.05.2022. Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMAS-AF), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and sociodemographic form created by us were applied to the participants by face-to-face interview technique. Demographic and clinical characteristics of the cases evaluated in the study were analyzed with descriptive statistical analyzes (number, percentage, mean, standard deviation, etc.). The relationship between age, BMI, SMDI and PSQI scores of the physicians evaluated in the study was evaluated according to Spearman Correlation Analysis and Pearson Correlation analysis. Comparison of PSQI and SMDS score averages among physician groups evaluated in the study, between gender groups, family physicians and other specialist groups was made according to Mann Whitney U test and Independent groups t test. Multivariate Linear Regression Analysis was used to explain the PSQI Total scores.