8. sınıf öğrencilerinin Van Hiele geometrik düşünme düzeyleri ile ispat yazma ve gerekçelendirme becerilerinin incelenmesi
Investigation of 8th grade students' Van Hiele geometric thinking levels and their proof writing and justification skills
  1. Tez No: 749293
  2. Yazar: KUDRET HATİP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada 8. sınıf öğrencilerinin Van Hiele geometri düşünme düzeyleri ile ispat yazma ve gerekçelendirme becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu araştırılan konunun en iyi şekilde açıklanmasına olanak tanıyacağı ve araştırma probleminin çözümüne en iyi katkıyı sağlayacağı düşünülen kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin geometrik düşünme düzeylerini belirlemek için Van Hiele geometri testi, ispat yazma ve gerekçelendirme becerilerini belirlemek için ise geometri ispat yazma ve gerekçelendirme testi ve ile toplanmıştır. Van Hiele geometri testinin analizi için Usiskin (1982) tarafından geliştirilen puanlama anahtarından yararlanılmıştır. Geometri ispat yazma ve gerekçelendirme testi analiz edilirken iki tane rubrik kullanılmıştır. Bunlardan birincisi geometri ispat yazma testi değerlendirme rubriği ikincisi ise gerekçelendirme değerlendirme rubriğidir. Elde edilen bulgular da Van Hiele düşünme düzeyi birinci düzeyde olan öğrencilerden üç öğrencinin ispat yazabilme düzeyi düşük, iki öğrencinin orta, bir öğrenci çok iyi düzeydedir. Gerekçelendirme düzeylerine baktığımızda ise dört öğrencinin düzeyi düşük, bir öğrencinin orta, bir öğrencinin çok iyi düzeydedir. Van Hiele düşünme düzeyi ikinci düzey olan öğrencilerden üç öğrencinin ispat yazabilme düzeyi orta düzeydedir. Gerekçelendirme düzeyleri ise bir öğrencinin düzeyi düşük, iki öğrencinin orta düzeydedir. Van Hiele düşünme düzeyi üçüncü düzey olan öğrencilerden üç öğrencinin ispat yazabilme düzeyi düşük, iki öğrenci orta düzey, bir öğrenci çok iyi düzeydedir. Gerekçelendirme düzeyleri ise beş öğrencinin düzeyi düşük, bir öğrenci orta düzeydedir. Van Hiele düşünme düzeyi dördüncü düzey olan bir öğrencinin ispat yazma düzeyi çok iyi düzeydedir. Gerekçelendirme düzeyi ise çok iyi düzeydedir. Elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda öğrencilerin Van Hiele düşünme düzeyleri ile ispat yazma becerileri arasında doğrusal bir ilişki varken gerekçelendirme becerileri ile Van Hiele düşünme düzeyleri ve ispat yazma becerileri arasında olumlu anlamda bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between Van Hiele geometry thinking levels and proof writing and justification skills of 8th grade students. In the research, the basic qualitative research design, one of the qualitative research methods, was used. The study group was determined according to the easily accessible sampling method, which is thought to allow the best explanation of the researched subject and to make the best contribution to the solution of the research problem. In the study, the Van Hiele geometry test was used to determine the geometric thinking levels of the students, and the geometry was collected with the proof writing and justification test to determine their proof writing and justification skills. The scoring key developed by Usiskin (1982) was used for the analysis of the Van Hiele geometry test. Two rubrics were used while analyzing the geometry proof writing and justification test. The first one is the geometry proof writing test evaluation rubric and the second one is the justification evaluation rubric. According to the findings, three of the students whose Van Hiele thinking level is at the first level are at a low level of writing proof, two students are at a medium level, and one student is at a very good level. When we look at the justification levels, four students have a low level, one student has a medium level, and one student has a very good level. Among the students whose Van Hiele level of thinking is at the second level, the level of being able to write a proof of three students is moderate. Justification levels are low for one student and medium for two students. Among the students whose Van Hiele level of thinking is at the third level, three students have a low level of proof writing, two students have a medium level, and one student has a very good level. On the other hand, the level of justification is low for five students and medium for one student. A student whose Van Hiele level of thinking is at the fourth level has a very good proof writing level. The justification level is very good. As a result of the analysis of the data obtained, there was a linear relationship between the students' Van Hiele thinking levels and their proof writing skills, while there was no positive relationship between their reasoning skills and their Van Hiele thinking levels and their proof writing skills.