Meme kanserli hastalarda kişilik tipinin öz benlik ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisi ve ilgili faktörler
The effect of personality type on self-ego and quality of life in patients with breast cancer and related factors
  1. Tez No: 749302
  2. Yazar: AYTUĞ ÇAĞIRTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Psikoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Psychology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş: Kanserli hastalarda stresle başa çıkma yöntemi olarak benlik saygısı gelişir ve bu durum yaşam kalitesini iyileştirir. Kişilik tipinin kanser gelişimi, prognoz ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisi de araştırma konusudur. Amaç: Meme kanseri olan kadınlarda A tipi kişilik özelliğinin benlik saygısı ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin ve etkili faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem ve Gereçler: Meme kanserli 154 kadın ile 78 sağlıklı kadın dahil edildi. Çalışmada Bortner'in Derecelendirme ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği ve EORTC QOL-C30 ölçeği kullanıldı. Meme kanserli hastalarda hobi varlığı, benlik saygısı ve yaşam kalitesi ile kişilik tipi arasındaki ilişkiye bakıldı. Karşılaştırmalarda Mann-Whitney U, Kruskall- Wallis, Fisher's Exact testi, korelasyonda Spearman Rank korelasyon katsayısı analizi yapıldı. Kişilik tipi, özbenlik ve yaşam kalitesini belirleyen bağımsız faktörler çok değişkenli lojistik (bineary) regresyon analizi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Self-esteem is a way of coping with stress for cancer patients and this improves their quality of life. The effect of personality type on cancer development, prognosis and quality of life was also investigated. Objective: It was aimed to determine the relationship between type A personality trait and self-esteem and quality of life in women with breast cancer and to determine the effective factors. Methods and Materials: 154 women with breast cancer and 78 healthy women were included. Bortner's Rating scale, Rosenberg Self-Esteem scale and EORTC QOL-C30 scale were used. The relationship between the presence of hobbies, self-esteem, quality of life and personality type was examined. Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis, Fisher's Exact, Spearman Rank correlation tests were performed. Independent factors affecting personality type, self-esteem and quality of life were determined by multivariate logistic (binary) regression analysis.