Matematik öğretmenlerinin pandemi öncesi ve pandemi sürecindeki ev ödevleri yaklaşımları
Mathematics teachers' approaches to homework before and during the pandemic
- Tez No: 749303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, matematik öğretmenlerinin pandemi öncesi ve pandemi sürecindeki ev ödevleri yaklaşımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli benimsenmiştir. Çalışmanın katılımcılarını 2021-2022 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Sivas devlet okullarında görev yapan veya Sivas ilinde özel ders veren, çalışmaya katılmaya gönüllü 18 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı ile önce yazılı olarak, sonra gönüllü olan üç katılımcı ile görüşme yapılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, öğretmenler ev ödevi verme amaçlarını pekiştirme, tekrar etme, öz denetim sağlama, bireysel öğrenme olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca ev ödevlerini okul dışı öğrenme ortamlarında yapılan ödevler olarak nitelendirmişlerdir. Ev ödevi verilmesinin gerekçelerini; öğrencilerin konuyu anlayıp anlamadıklarını tespit etme, ders çalışmaya teşvik etme, bireysel öğrenme için tek başına problemlerle ilgilenme, kazanımların pekişmesi, düzenli çalışma ve edindiği bilgiyi diğer konulara ilişkilendirme şeklinde ifade etmişlerdir. Verilen ev ödevlerinin içeriğini pandemi öncesinde sınava yönelik, kazanımlara uygun test ve çalışma kâğıtları, kolaydan zora, basit ve kazanıma uygun olarak hazırladıklarını, pandemi sürecinde ise daha kolay test ve çalışma kâğıtları, EBA içeriğinden hazırladıklarını belirtmişlerdir. Diğer taraftan ev ödevi verme yöntemlerini pandemi öncesinde test kitapları, yardımcı kaynaklar, çalışma kâğıtları, ders kitabı şeklinde ifade ederken pandemi sürecinde bunlara ek olarak EBA, Whatsapp ve dijital (Z) kitaplar üzerinden, online sınavlar, dijital etkinlikler şeklinde verdiklerini belirtmişlerdir. Ev ödevi takibinin pandemi sürecinde daha zor olduğu ve geri bildirim sağlamada öğrenci ve veliye ulaşmada sıkıntılar yaşandığı da elde edilen bulgulardandır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the homework approaches of mathematics teachers before and during the pandemic. The case study model, one of the qualitative research methods, was adopted. The participants of the study consist of 18 mathematics teachers who work in Sivas state schools affiliated to the Ministry of National Education or give private lessons in Sivas in the 2021-2022 academic year and volunteer to participate in the study. The data were collected with the measurement tool developed by the researcher, first in writing and then by interviewing three volunteers. Content analysis was used in the analysis of the data. According to the findings, the teachers stated that the purposes of giving homework are reinforcing, repeating, providing self-control, and individual learning. They also described homework as homework done in out-of-school learning environments. Reasons for assigning homework; They expressed it as determining whether the students understand the subject, encouraging them to study, dealing with problems alone for individual learning, consolidating the achievements, regular study and associating the acquired knowledge with other subjects. They stated that they prepared the content of the homework given before the pandemic, with test and worksheets suitable for the exam, from easy to difficult, simple and in accordance with the achievement, and during the pandemic process, they prepared easier test and worksheets from EBA content. On the other hand, while expressing the methods of giving homework in the form of test books, supplementary resources, worksheets, and textbooks before the pandemic, they also stated that they gave them in the form of online exams, digital activities, via EBA, Whatsapp and digital (Z) books during the pandemic period. It is also among the findings that homework follow-up is more difficult during the pandemic process and there are difficulties in reaching students and parents in providing feedback.