Yetişkinlerde suça eğilim düzeyinin algılanan sosyal destek bakımından incelenmesi
Research of adults tendency to crime in terms of perceived social support
- Tez No: 749335
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde tüm toplumların ortak sorunu olan suçun önlenmesi amacıyla, bireyleri suça eğilimli hale getiren faktörlerin belirlenmesi oldukça önemli bir araştırma alanıdır. Literatür incelendiğinde suça eğilimle ilişkili olabilecek faktörlerin araştırıldığı çeşitli çalışmalar yapıldığı görülmüş ve bu araştırmada da suça eğilimle ilişkili olabilecek algılanan sosyal destek kavramı üzerinde durulmuştur. Cohen ve arkadaşlarına göre (2000) birey; sosyal destek kaynaklarının güçlü olduğuna dair bir inanca sahip olduğunda, karşılaştığı olumsuz durumlar karşısında uyum sağlama ve zorlu koşullarla başa çıkma süreçleri kolaylaşacak ve sosyal destek; stresin zarar verici yönlerini azaltan bir tampon vazifesi görecektir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı yetişkinlerin suça eğilimlerini ve algıladıkları sosyal destek düzeylerini inceleyerek, çeşitli demografik özellikler ve algılanan sosyal destek düzeyi ile suça eğilim arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda çeşitli öneriler sunmaktır. Çalışmanın evrenini toplumdaki 18 yaş üzeri tüm yetişkinler oluşturmaktadır. Evrenin örneklemi temsil etme gücünü artırmak ve toplumun farklı kesimlerine ulaşabilmek adına yaklaşık 400 kişilik bir örnekleme, çevrimiçi yollarla ulaşılmıştır. Katılımcılara Google formlar üzerinden demografik bilgi formu, Suça Yönelik Tutumlar ve İlişkişler Ölçeği-TR (Nergiz ve Işıklı, 2021) ile Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin Gözden Geçirilmiş Formu (Eker, Arkar ve Yaldız, 2001) uygulanmıştır. Çalışmada toplanan verilerin analizi SPSS 25 programı ile yapılmış ve korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Bu yolla suça eğilim ve algılanan sosyal destek ile ilişkili olan demografik değişkenler ve suça eğilimin algılanan sosyal destek ile ilişkisi ortaya konulmuş ve bu riski azaltmak amacıyla yapılabilecek müdahale ve önlemlere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to prevent crime, which is a common problem of all societies today, it is a very important research area to determine the factors that make individuals prone to crime. When the literature is examined, it has been seen that various studies have been conducted to examine the factors that may be related to the tendency to delinquency, and in this study, the concept of perceived social support which may be related to the tendency to delinquency, was emphasized. According to Cohen et al. (2000), the individual; When he has a belief that social support resources are strong, the processes of adapting to negative situations and coping with difficult conditions will be easier and social support will act as a buffer that reduces the damaging aspects of stress. In this direction, the aim of the research is to examine the delinquency of adults and their perceived social support levels, to reveal whether there is a significant relationship between various demographic characteristics and perceived social support level and delinquency, and to present various suggestions in line with the results obtained. The universe of the study consists of all adults over the age of 18 in the population. In order to increase the power of the sample to represent the universe and to reach different segments of the population, a sample of approximately 400 people was reached online. Demographic information form, Measurement of Criminal Attitudes and Associates-TR (Nergiz and Işıklı, 2021) and the Revised Form of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (Eker, Arkar, & Yaldız, 2001) were applied to the participants via Google forms. The analysis of the data collected in the study was made with the SPSS 25 program and the correlational research model was used. In this way, demographic variables related to delinquency and perceived social support, and the relationship between delinquency and perceived social support were revealed, and suggestions for interventions and measures to reduce this risk were presented.