Entansif yetiştirilen halep keçilerinde üreme mevsiminde PGF2 alfa ve progesteron teöstrüs melli senkronizasyonu sonrası dondurulmuş sperma ile intraservikal ve laparoskopik tohumlamaların etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the efficiency of intracervical and laparoscopic insemination with frozen semen in intensively grown halep goats after PGF2 alpha and progesterone based estrous synchronization in breeding season
- Tez No: 749336
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum,Jinekoloji ve Suni Tohumlama (Veterinerlik) Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmada, üreme mevsiminde Halep keçilerinde farklı Östrüs senkronizasyon yöntemlerinin etkinliği ile sentetik progesteron içeren intravajinal süngerlerle senkronizasyon sonrası dondurulmuş sperma ile yapılan suni tohumlama uygulamalarda tohumlama zamanı ve tohumlama tekniğinin fertilite üzerine etkisi değerlendirildi. Araştırmada yaşları 2-4 arasında değişen ve döl verimi problemi bulunmayan 160 adet keçi ve östrüslerin tespiti için yaşları 3-4 arasında değişen 12 adet arama tekesi kullanıldı. Suni tohumlamalarda dondurulmuş-çözdürülmüş ithal Saanen tekesi sperma payetleri kullanıldı. Deneme I'de bitkisel progesteron (BP), bitkisel progesteron+eCG (BP+eCG), çift doz PGF2α (PG), çift doz PGF2α+eCG (PG+eCG) ve sentetik progesteron (SP+eCG+PG; kontrol) olmak üzere 5 uygulama grubu yer aldı. Deneme II'de uygulama gruplarındaki keçilerin tamamına MAP emdirilmiş vajinal süngerler 11,5 gün süre ile uygulandı ve uygulama bitiminde eCG ve PGF2α enjeksiyonları yapıldı. Keçiler sabit zamanlı veya östrüs takibine dayalı olarak intraservikal ve laparoskopik yöntemle tohumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of different oestrus synchronization methods in Aleppo goats during the breeding season and the effect of insemination time and insemination technique on fertility in artificial insemination applications with frozen semen after synchronization with intravaginal sponges containing synthetic progesterone were evaluated. In the research, 160 goats aged between 2-4 and without fertility problems and 12 bucks aged between 3-4 years were used for estrus detection. Frozen-thawed Saanen goat semen straws were used for artificial insemination. Herbal progesterone (BP), herbal progesterone+eCG (BP+eCG), double dose PGF2α (PG), double dose PGF2α+eCG (PG+eCG), and synthetic progesterone (SP+eCG+PG; control) in trial I. In trial II, MAP vajinal sponges were applied to all of the goats in the treatment groups for 11.5 days, and eCG and PGF2α injections were made at the end of the application. Goats were inseminated by intracervical and laparoscopic methods based on a fixed time or oestrus monitoring.