Meme kanserlerinde CLCA4 ekspresyonunun prognostik parametreler ve sağkalım ile ilişkisinin araştırılması
Investigating the relationship CLCA4 expression and prognostic and survival in breast canser patients
  1. Tez No: 749340
  2. Yazar: RAMAZAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Meme kanserleri kadınlarda 2020 verilerine göre dünyada ve Türkiye'de en fazla görülen kanserdir. Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin %15'ni oluşturmaktadır. Son yıllarda görüntüleme ve tarama sistemlerinin gelişmesi ve hedefe yönelik moleküler tedavilerin gelişmesi ile mortalitede düşüş görülmektedir. Meme kanseri prognozunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu föktörlerin başlıcaları yaş, tümör boyutu, histolojik grade, tümörün histolojik tipi, hormon reseptör durumu, lenfovasküler invazyon, lenf nodu metastazı ve uzak organ metastazıdır. Kalsiyum ile active klorür kanalı düzenleyicileri (CLCA) amino grubunun uç kuyruğunda simetrik homosistein motifine sahip proteinlerdir. CLCA proteinleri epitel hücrelerinde klorür etkinliğinde önemli rol oynarlar. Epitelden mezenkimal geçiş (EMT), epitel hücrelerinin hücre-hücre bağlantılarını aşaği reğüle ettiği, iğsi hücre morfolojisi kazandığı ve hücresel hareketlilik sergilediği gelişimsel bir programdır. Meme kanserinde EMT çevre dokulara invazyonu kolaylaştırır, kanser metastazı ve nüks ile yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. CLCA4' ün PI3K/ATK sinyal yolaği ile epitelden mezenkimal geçişi baskılayarak hücre göçünü ve metastazı inhibe ettiği düşünülmektedir. Çalişmamıza Fırat Üniversitesi hastanesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'na Ocak 2010-Haziran 2016 Yılları arasında gönderilmiş mastektomi materyallerinde invaziv meme karsinomu-NOS (invaziv ductal karsinom) tanısı alan 90, invaziv lobüler karsinom tanısı alan 30 ve mikst meme karsinomu tanısı alan 30 olmak üzere toplamda 150 olgu alınmıştır. Bu olgular içinde tümör dışı alanlarında yeterli meme dokusu bulunan 10 olgudan da kontrol dokusu seçilmiştir. Hastalara ait yaş, aksiller lenf nodu metastazı, tümör çapı, bloom richarddson skor ve sağ kalım durumlarının dijital arşivleme sisteminden ulaşıldı. Seçilen olgulara ait parafin bloklardan yapılan kesitlere immünhistokimyasal CLCA4 boyası uygulandı. CLCA4 immün skoru ve diğer prognostik değerler istatiksel olarak karşilaştrıldı.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women in the world and in Turkey, according to 2020 data. It accounts for 15% of cancer-related deaths in women. In recent years, because of development of imaging and scanning systems and targeted molecular therapies, decrease in mortality is observed. There are many factors that affect the prognosis of breast cancer. The main ones of these factors are age, tumor size, histological grade, histological type of tumor, hormone receptor status, lymphovascular invasion, lymph node metastasis, and distant organ metastasis. Calcium-activated chloride channel (CLCA) is protein that have a symmetrical homocysteine motif in the terminal tail of the amino group. CLCA proteins play an important role in chloride effectiveness in epithelial cells. Epithelial-to-mesenchymal transition (EMT) is developmental program that down-regulates cell-cell connections, acquires spindle cell morphology and exhibits cellular mobility. EMT in breast cancer facilitates invasion of surrounding tissues and also is thought to be closely related to cancer metastasis and recurrence. CLCA4 is thought to inhibit cell migration and invasion by suppressing mesenchymal transition from epithelium via PI3K/ATK signaling pathway. Our study includes 150 cases that 90 cases diagnosed with invasive breast carcinoma-NOS (invasive ductal carcinoma), 30 case diagnosed with invasive lobular carcinoma, 30 cases diagnosed with mixed breast cancer in mastectomy materials sent to Fırat University Hospital Medical Pathology Department Laboratory between January 2010-June 2016. Control tissues is chosen from 10 cases among these 150 cases with sufficient breast tissue in non-tumor areas. Age of the patients, axillary lymph node metastasis, tumor diameter, bloom Richardson score and survival status were accessed from the digital archiving system. Immunohistochemical CLCA4 staining was applied to the sections made from selected paraffin blocks. CLCA4 immune score and other prognostic values were compared statistically.