A micro-level indexing model for the assessment of sustainable urban ecosystems
Sürdürülebilir kentsel ekosistemlerin değerlendirilmesi için mikro düzeyde indeksleme modeli
  1. Tez No: 749363
  2. Yazar: DİDEM DİZDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAN YİGİTCANLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queensland Teknoloji Üniversitesi (QUT Gardens Point Campus)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmada, kentsel ekosistemler ve insan faaliyetleri arasındaki etkileşimi tanımlamayı amaçlayan yeni bir değerlendirme aracı kullanılarak mevcut bir kentsel alanın sürdürülebilirlik performansı araştırılmıştır. Çevresel konularla ilgili politika oluşturmaya yardımcı olmak amacıyla sürdürülebilirlik raporlama kılavuzu sağlayan 'Mikro Düzeyli Kentsel-ekosistem Sürdürülebilirlik İndeksi' (MUSIX) başlıklı gösterge tabanlı bir indeksleme modeli geliştirilmiştir. Modelin örnek bir alan üzerinde uygulanması ile altı temel çevresel soruna dair veriler elde edilmiştir: hidroloji, ekoloji, kirlilik, konum, tasarım ve yeterlilik. Modelin gösterge seti parsel ölçeğinde alandaki çevresel etkiler hakkında spesifik bilgi verirken, bileşik indeks skoru mahalle ölçeğinde alanın sürdürülebilirliği hakkında genel bilgi sağlamıştır. Model bulguları ışığında, kentsel politikaların hazırlanmasına ve değerlendirilmesine rehberlik etmek için entegre ekolojik planlama stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the sustainability performance of an existing urban context by using a new assessment tool with an aim to identify the interaction between urban ecosystems and human activities. This study developed an indicator-based indexing model entitled the 'Micro-level Urban-ecosystem Sustainability IndeX' (MUSIX) that provides a sustainability reporting guidance to help policy-making concerning environmental issues. The model results detected the problems in a case study area referring to six main environmental issues: hydrology, ecology, pollution, location, design, and; efficiency. While the indicator set of the model provided specific information about the environmental impacts in the area at the parcel scale, the composite index score provided general information about the sustainability of the area at the neighborhood scale. In light of the model findings, integrated ecological planning strategies were developed to guide the preparation and assessment of development and local area plans in conjunction with the Planning Scheme.