Bireylerin stresle başa çıkma durumlarının ve internet kullanımlarının Covıd-19 pandemi anksiyetesine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of individuals's coping with stress internet usage on Covid-19 pandemic anxiety
- Tez No: 749366
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
COVID-19 pandemisi ile bireylerin internet kullanımlarında ve anksiyete düzeylerindeartış gözlenmektedir. Bu çalışmanın amacı; bireylerin kullandığı stresle başa çıkma yöntemlerinin ve COVID-19 anksiyetelerinin problemli internet kullanımlarına etkisini incelemektir. Araştırma, Türkiye'de yaşan 18 yaş ve üzeri 1022 bireyden oluşmaktadır. Bu bireylerin %74,2'si kadın ve %26,8'i erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Form, Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği, COVID-19 Anksiyetesi Ölçeği ve İnternette Bilişsel Durum Ölçeği kullanılmıştır. COVID-19 anksiyetesi ölçeği, stresle başa çıkma yöntemleri ölçeği ve problemli internet kullanımı ölçeğine ölçüm modelinin uygunluğu ve faktörlerin yapı geçerliliğini değerlendirmek için doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. Öbekler arasındaki farklılığı tayin etmek için T Testi, One Way ANOVA Testi, grup farklılıklarının kaynağını belirlemek için post hoc analizlerinden Games-Howell ve Tukey Testi ve ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Aracı üzerindeki doğrudan etkileri belirlemek için çoklu regresyon analizi ve aracılık analizi yapılarak model kurulmuştur. Sonuç olarak; kaçınma, COVID-19 anksiyetesi, yaş, sağlık sorunu ve internet kullanım miktarının internette sosyal desteği anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Ayrıca kaçınma ile internette sosyal destek arasındaki ilişkide COVID-19 anksiyetesi anlamlı aracı rol oynamaktadır. Buna göre; birey kaçındıkça COVID-19 anksiyetesi artmakta ve COVID-19 anksiyetesi arttıkça internette sosyal desteğe daha az başvurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals' ; internet use and anxiety levels have increased as a result of the COVID-19 pandemic. The aim of this study is to examine the effects of individuals' methods of coping with stress and coronavirus anxiety on problematic internet use. The study includes 1022 individuals aged 18 and over living in Turkey. 74.2% of these individuals are female and 26.8% are male participants. Personal Information Form, Coping with Stress Scale, Coronavirus Anxiety Scale and Online Cognition Scale were used in the study. Confirmatory factor analysis (CFA) was applied to evaluate the suitability of the measurement model and the construct validity of the factors for the coronavirus anxiety scale, the methods of coping with stress, and the problematic internet use scale. T Test, One Way ANOVA Test was used to determine the difference between groups, Games- Howell and Tukey Tests from post-hoc analyzes were used to determine the source of group differences, and Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between the scales. In order to determine the direct effects on the mediator, the model was established by performing multiple regression analysis and mediation analysis. As a result; avoidance, coronavirus anxiety, age, health problem and amount of internet use were found to significantly predict social support on the internet. In addition, coronavirus anxiety plays a significant mediating role in the relationship between avoidance and social support on the Internet. According to this research; as the individual avoids, coronavirus anxiety increases, and as coronavirus anxiety increases, he or she applies less to social support on the internet.