Antik uygarlıklarda yemek kültürü ve müzik etkileşimi; şölenler, festivaller, ritüeller
Food culture and music interaction in ancient civilizations; feasts, festivals, rituals
  1. Tez No: 749394
  2. Yazar: İKBAL ERTUĞRUL DİKEÇ
  3. Danışmanlar: DR. TULGA ALBUSTANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Müzik, Archeology, Gastronomy and Culinary Arts, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Gastronomi, çok disiplinli bir alan olarak yemeğin kimya, biyoloji, tarih, sosyoloji, arkeoloji ve daha birçok disiplinle ilişkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. Yemek ve müzik arasındaki ilişki günümüzde nörogastronomi çalışmaları altında bilimsel düzeyde incelenmekte ve bu çalışmalar gelişerek devam etmektedir. İlk insanların yaşamda kalma güdülerinden olan seslere anlam yükleme ve dilsel beceri gibi yetileri zaman içinde gelişerek önce seslerden anlamlı fakat ilkel melodiler üretmeye, ardından karmaşık armonili müzik yapıtları yaratmaya evrilmiştir. Yemek ve müzik birlikteliği dönemler boyunca değişik coğrafyalarda ayrı biçimlerde varlık göstermiştir. İlk insanlardan bu yana yemek ve müziğin birlikte yer aldığı etkinlikler insan yaşamında özel bir değere sahip olmuştur. Antik dinlerde tanrıları mutlu etmek için sunulan kurban ritüellerinde veya dinsel coşku içeren ziyafetlerde müzik yer almıştır. Antik Dönem'de de kültlerin ayrılmaz parçası olan müzik, devlet yöneticilerinin iktidarlarını pekiştirme aracı olarak kullandıkları büyük ziyafetlerde de yer almıştır. Veriler toplanırken bir nitel araştırma yöntemi olan doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri analizi yöntemi olarak betimsel analiz kullanılmıştır. Yapılan betimsel analiz sonucunda görülmüştür ki; müzik, yazısız dönemde yiyeceklerden arta kalanlar ile sesler çıkarmaktan ibaretken, zamanla şölenlerin ve şenliklerin ayrılmaz parçası olmuş, günümüzde ise 'yemek müziği' gibi bir kavramı doğurmuştur. Bununla birlikte, 'gastronomi ve müzik' başlığı altında gerçekleştirilen ve bu ilişkiye ışık tutan güncel araştırmalar, çok disiplinli ve yeni bir alan olan gastronominin literatürüne büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Gastronomy, as a multidisciplinary field, is a science that examines the relationship of food with chemistry, biology, history, sociology, archeology, and many other disciplines. The relationship between food and music is currently being studied scientifically under neurogastronomy studies and these studies continue to develop. The abilities of early humans, such as attributing meaning to sounds and linguistic skills, which are among the survival instincts, evolved to first produce meaningful but primitive melodies from sounds, and then to create musical works with complex harmony. The unity of food and music has existed in different forms in different geographies throughout the periods. Since the first humans, the activities in which food and music take place together have had a special value in human life. In ancient religions, music was included in the sacrificial rituals offered to please the gods or in feasts containing religious enthusiasm. Music, which was an inseparable part of cults in Antiquity, was also included in the great banquets used by state administrators as a means of reinforcing their power. While collecting data, the document analysis method, which is a qualitative research method, was usÇev. Descriptive analysis was used as the data analysis method. As a result of the descriptive analysis, it was seen that; While music consisted of making sounds with the leftovers of food in the unwritten period, it became an integral part of feasts and festivities in time, and today it has given birth to a concept such as 'dining music'. However, current research under the title of 'gastronomy and music' and shedding light on this relationship will make a great contribution to the literature of gastronomy, which is a multidisciplinary and new field.