Çocuk rutinleri ölçeği: Ölçek uyarlama çalışması
Child rouutines scale: Scale adaptation study
  1. Tez No: 749393
  2. Yazar: SONGÜL DAKAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÖZÜN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çocuk rutinleri, çocuğu gelişimsel ve akademik olarak desteklemesi bakımından önemlidir. Bu çalışmada, Sytsma vd. (2001) tarafından geliştirilen ve özgün adı“Child Routines Inventory”olan Çocuk Rutinleri Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması amaçlanmıştır. Araştırma deseni olarak betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 5-12 yaş arası çocuğu olan 960 anneye ulaşılmıştır. Eksik doldurulan 36 form çıkartılmış ve 924 form üzerinden geçerlik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Ölçeğin geçerliliğini belirlemek üzere 39 madde 4 alt boyut üzerinden Doğrusal Faktör Analizi (DFA) uygulanmıştır. Madde faktör yükü düşük olan 3 madde uzman görüşleri alınarak ölçekten çıkarılmıştır. Maddeler çıkarıldıktan sonra önerilen modifikasyonlar doğrultusunda analiz yapılmıştır. DFA sonucunda uyum indeksleri χ2/sd 3.8; RMSEA=0.055; SRMR=0.553; NNFI=0.825; değer ile kabul edilebilir değer ile normal değer aralığında; RMR=0.050 normal değerinde bulunmuştur. CFI=0.839; NFI=0.794; AGFI=0.862; GFI=0.880; RFI=0.777; IFI=0.839 uyum indeksleri ise kabul edilebilir değer aralığına yakın sonuçlar vermiştir. Ancak CFI, NFI, AGFI, GFI, RFI, IFI indekslerinin düşük olmasına karşın, χ2/sd, RMSEA, SRMR, NNFI, RMR değerlerinin kabul sınırlarında ve yeterli uyumu göstermesi, ölçeğin yapı geçerliliğinin iyiliği hakkında olumlu görülmüştür. Madde faktör yükleri 0,339 ile 0,885 arasında bulunmuştur. Ölçeğin güvenirliğini belirlemek için hesaplanan Cronbach alpha katsayısı, ölçek toplam puanları için 0,91 bulunmuştur. Ölçeğin hedef grubu 5-12 yaş arası okul çağı çocuğu olan ebeveynler olarak belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda uyarlanan ölçeğin 36 madde 4 boyut (Günlük yaşam rutinleri, ev içi sorumluluklar, disiplin rutinleri ve ev ödevi rutinleri) olarak Türkiye'de kullanılmasının uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Child routines are important on supporting the child from the point of developmental and academic. In this study: it is aimed at translating the Child Routines Inventory, the original name, into Turkish that which is enhanced by Sytsma (2001). Within the scope of the study, 960 mothers with children aged 5-12 were reached. Incompletely filled 36 forms were removed and validity and reliability analyze were performed on 924 forms. In order to determine the validity of the scale, Linear Factor Analysis was applied over 39 items and 4 sub-dimensions. According to expert opinions, three articles was excluded which have low factor loading. After the items were excluded, the analysis was carried out in line with the suggested modifications. As a result of confirmatory factor analysis (CFA), fit indices were χ2/sd 3.8; RMSEA=0.055; SRMR=0.553; NNFI=0.825; value in the range of acceptable value to normal value; RMR=0.050 was found to be normal. CFI=0.839; NFI=0.794; AGFI=0.862; GFI=0.880; RFI=0.777; IFI=0.839 fit indices gave results close to the acceptable range. Although the CFI, NFI, AGFI, GFI, RFI, IFI indices were low, the χ2/sd, RMSEA, SRMR, NNFI, RMR values were within the acceptance limits and showed sufficient agreement, which appeared to be positive about the goodness of the construct validity of the scale. Article factor loads were found to be between 0.339 and 0.885. The Cronbach alpha coefficient calculated to determine the reliability of the scale was 0.91 for the total scores of the scale. The target group of the scale was determined as parents with school age children between the ages of 6-12. As a result of the research; It is deduced that the scale can be performed in Turkey as 36 items and 4 dimensions (daily life routines, housework routines, discipline routines and homework routines).