Osmanlı tarihinde isyanlar ve öğretimi: Patrona Halil İsyanı örneği
Revolts and education in Ottoman history: The example of Patrona Halil Rebellion
- Tez No: 749408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN VEHBİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyal Bilgiler Öğretim Programındaki temel disiplinlerden biri olan tarih alanı, konu yoğunluğu bakımından ders içerisinde büyük öneme sahiptir. Sosyal Bilgiler dersi içerisinde işlenen tarih konularının amacı öğrencilerin geçmişleri ile bugünü arasında bir köprü kurmak ve bireylerde ortaokul çağından itibaren tarihsel anlamda farkındalık oluşturmaktır. Geçmişten almaları gereken mesajların öğrencilere Sosyal Bilgiler dersi aracılığı ile ortaokul yıllarında verilmesi, lisedeki Tarih derslerinde kendilerine avantaj sağlayacaktır. Bu çalışmada 7. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi konularından biri olan Patrona Halil İsyanı'nı ve bu isyanın Sosyal Bilgiler dersi içerisinde hangi materyallerle etkili şekilde öğretilebileceğini ele almaya çalıştık. İsyanı ele alırken dönemin siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında da bilgilendirmeler yapmayı uygun gördük. Araştırmamızı yaparken pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bu isyanın, varlığını sürdüren her devlet için büyük bir ders niteliğinde olduğunu da gözlemledik. Döneme ait kayda geçirilmiş tüm yazılı belgelere ulaşmaya gayret gösterdiğimiz bu çalışma için en nihayetinde bulduğumuz kaynakları derleyerek isyan hakkında ortak bir düşünce ortaya koymayı hedefledik. Araştırma sonucunda Sosyal Bilgiler dersi müfredatında yer alan Patrona Halil İsyanı konusu işlenirken kullanılabilecek çeşitli materyaller ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
History, which is one of the basic disciplines in the Social Studies Curriculum, has a great importance in the course in terms of subject density. The aim of the history topics covered in the Social Studies course is to build a bridge between the past and the present of the students and to raise historical awareness in individuals from the middle school age. Giving students the messages, they need to receive from the past through the Social Studies course during their secondary school years will give them an advantage in the History courses in high school. In this study, we tried to deal with the Patrona Halil Rebellion, which is one of the 7th Grade Social Studies lesson topics, and with which materials this rebellion can be taught effectively in the Social Studies lesson. While discussing the rebellion, we thought it appropriate to provide information about the political, social, cultural and economic structure of the period. While doing our research, we also observed that this revolt, which emerged due to many reasons, is a great lesson for every state that continues to exist. For this study, in which we tried to reach all the recorded written documents of the period, we aimed to put forward a common thought about the rebellion by compiling the sources we finally found. As a result of the research, we tried to reveal various materials that can be used while the subject of Patrona Halil Rebellion, which is included in the Social Studies course curriculum.