Birinci trimester tarama testi sonuç verilerinin (BETA-HCG, PAPP-A, nukal translusensi) intrauterin gelişme geriliğini öngörmedeki yeri
The role of first trimester screening result data (BETA-HCG, PAPP-A, nukal translusensi) in prediction of intrauterine growth retardation
  1. Tez No: 749410
  2. Yazar: AZİZ KINDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ERKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: İntrauterin gelişme geriliği (İUGG), fetusun tahmini ağırlığının gestasyonel haftasına göre olması gerekenden daha küçük olarak 10 persentilin altında seyretmesidir. Birinci trimester taramasında serum pregnancy-associated plasma protein A (PAPP-A) ve serbest human chorionic gonadotropin-β (serbest βhCG) ve fetal nukal translusensi kalınlığı (NT) ölçülmektedir. Bu çalışmada birinci trimester tarama test sonuçlarının İUGG olgularını önceden öngörmedeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 3.2.2016 - 30.7.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğum yapan intrauterin gelişme geriliği tanısı alan 659 gebe ve fetal gelişimin normal olduğu 659 gebenin dosyaları retrospektif olarak tarandı. Gebelerin ilk trimester serum PAPP-A ve serbest β-hCG düzeyleri ve NT ölçümleri karşılaştırıldı. Bu testlerin İUGG ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: IUGG grubundaki gebelerin ortanca yaşı 26 (18-43), kontrol grubundaki gebelerin ortanca yaşı 26 (18-42) idi (p=0,206). Her iki grubun demografik verileri benzerdi. Ortalama serbest β hCG değeri IUGG grubunda 46,53±36,28 ng/ml, kontrol grubunda 41,24±34,26 ng/ml idi (p=0,006).
Özet (Çeviri)
Aim: Intrauterine growth restriction (IUGR) is defined as the rate of fetal weight that is smaller compared to the week of gestation below 10 percentile. In the first trimester screening, serum pregnancy-associated plasma protein A (PAPP-A) and free β human chorionic gonadotropin (free βhCG) and fetal nuchal translucency thickness (NT) are measured. In this study, it was aimed to investigate the effectiveness of first trimester screening test results in predicting the patients with IUGR. Materials and Methods: The files of 659 pregnant women diagnosed with IUGR and 659 pregnant women with normal fetal development who gave birth at Health Sciences University Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital between 3.2.2016 and 30.7.2020 were retrospectively reviewed. First trimester serum PAPP-A, free β-hCG levels and NT measurements of pregnant women were compared. The relationship of these tests with IUGR was investigated. Results: The median age of pregnant women in the IUGR group was 26 (18-43), and the median age of pregnant women in the control group was 26 (18-42) (p = 0.206). Demographic data of both groups were similar. The mean Free β hCG value was 46.53 ± 36.28 ng / ml in the IUGG group and 41.24 ± 34.26 ng / ml in the control group (p = 0.006).