الإرشاد لحل ألفاظ بانت سعاد لمسعود بن حسن من لوحة ٥٦ إلى نهاية الكتاب (دراسة وتحقيق).
Mesʽûd b. Hasan el-Kınâvî'nin 'el-İrşâd lihalli nazmi Bânet Suʽâd' adlı eserinin edisyon kriği (56. varaktan sonuna kadar)
- Tez No: 749411
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2022
 - Dil: Arapça
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Mesʽû b. Hasan el-Kınâvî'nin, el-İrşâd lihalli nazmi Bânet Suʽâd adlı eserinin elli altıncı varaktan sonuna kadar edisyon kritiğini içermektedir. Kınâvî''nin bu eseri, İslam şiir mirasının en ünlü şiirlerinden ve Arap şiir hazinesinin en önemlilerinden biri olan Bânet Suâd şirinin en önemli şerhlerinden biridir. Araştırma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında şiirin önemi ve şerhleri ele alınmış; birinci bölümde şiirin tanımına yer verilmiş, ikinci bölümde ise nüshanın başlığına, müellifin şiire yaklaşımına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise tahkiki yapılan metnin farklı nüshaları karşılaştırılarak bilgisayar ortamında
Özet (Çeviri)
This is study is research of the handwriting describing the eulogy of Mesut bin Hasan Al-Kanawi (Banat Suad). The importance of this handwriting is that it praises Mohammed (may God's praise be upon him). Al-Kanawi's explanation is one of the most important explanations about the eulogy. Al-Kanawi used different, new methods. At the end of his eulogy explanations, he mentioned the verses of the Qur'an and hadiths, and even the stories that would complete the explanation of his eulogy (Banat Suad). Also, one must not forget Sheikh Al-Kanawi's eagerness to check his position, his scholarly office, and his explanation of the poem. Burda eulogy is one of the most famous odes of the Islamic poetry heritage and is also one of the most important poems in the Arabic poetry treasury. Many studies have been done on this. Due to the importance of Al-Kanawi