Gould-Hopper polinomlarını içeren q-parametreli II. tip dejenere poly-Bernoulli polinomları
Dejenerate type2 poly-Bernoulli polynomials with a q-parameter including the Gould-Hopper polynomials
  1. Tez No: 749443
  2. Yazar: ECEM NEGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, bu tezin motivasyonunu ve bazı temel tanımları ve formülleri içeren giriş kısmıdır. İkinci bölümde klasik Bernoulli polinomları, üçüncü bölümde poly-Bernoulli polinomları, dördüncü bölümde dejenere Bernoulli polinomları, beşinci bölümde q parametreli Bernoulli polinomları, altıncı bölümde bazı genelleştirmeleriyle birlikte Gould-Hopper polinomlarını içeren Bernoulli polinomları kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Yedinci bölüm, poly üstel fonksiyon ve dejenere üstel fonksiyon ile ilişkili bir q parametresine sahip Gould-Hopper polinomlarını içeren dejenere II.tip poly-Bernoulli polinomlarını ele almakta ve bunların bazı özellikleri, ilişkileri ve toplam formülleri, fark kuralı özellikleri, yineleme bağıntıları, kapalı toplam formülleri, simetrik formülleri incelenmiştir. Son bölümde ise sonuçlar ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of eight chapters. The first chapter is introduction part which includes the motivation of this thesis and some fundamental definitions and formulas. The familiar Bernoulli polynomials in the second chapter, the poly-Bernoulli polynomials in the third chapter, the degenerate Bernoulli polynomials in the forth chapter, the Bernoulli polynomials with a q parameter in the fifth chapter, the Gould-Hopper based Bernoulli polynomials in conjuction with their some extensions in the sixth chapter are examined extensively. The seventh chapter deals with the Gould-Hopper based fully degenerate type2 poly-Bernoulli polynomials with a q parameter associated with the polyexponential function and degenerate exponential function and investigate some of their properties, relations and formulas including addition formulas, difference rule properties, recurrence relations, implicit summation formulas, symmetric formulas.