Obez yaşlı bireylerde üriner inkontinans sıklığının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of urinary incontinance frequency on qualġty of life in obese elderly individuals
  1. Tez No: 749454
  2. Yazar: SAADET ZÜMRA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma obez yaşlı bireylerin üriner inkontinans sıklığının yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma Samsun ilinde Bir Aile Sağlığı merkezine bağlı bölgede Ağustos-Kasım 2021 tarihleri arasında kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmaya bu bölgede yaşayan Beden Kitle İndeksi (BKİ) 30 ve üzerinde olan, okuma yazma bilen 65 yaş ve üzeri 336 yaşlı birey alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen Veri Toplama Formu, İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) ve Uluslararası İnkontinans Sorgulama Kısa Formu ( ICIQ-SF) kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışmaya başlamadan önce etik kurul izni, kurum onayı ve yaşlılardan ise aydınlatılmış onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi; Kruskal Wallis H testi; ANOVA, Bağımsız İki Örnek T testi ve Spearman's Rho korelasyonu analizleri kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 77,4 ± 8,6 olup, %72.9'u kadındır. Katılımcıların %85.9'u şişman obez olup, %96.4'ünün bir kronik hastalığının olduğu bulunmuştur. Yaşlıların %91.1 inin inkontinans şikayeti olduğu bulunmuş olup, inkontinans yaşam kalitesi ölçeği puanlarının 67,05 ± 13,26 olduğu belirlenmiştir. Erkek yaşlıların inkontinans yaşam kalitelerinin kadınlara göre daha yüksek olduğu ve idrar kaçırma nedeniyle tedavi görmeyenlerin psikososyal etkilenme puanlarının daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda obez yaşlılarda inkontinans sıklığının yüksek derecede görüldüğü ve inkontinans yaşam kalitesinin inkontinansla ilgili değişkenlerden olumsuz etkilendiği sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of obese elderly individuals on urinary incontinence frequency and quality of life. This study was cross-sectional between August 2020 and January 2021 in a family health center in Samsun. The research was comleted with 336 elderly individuals aged 65 and over who were literate and with a Body Mass Index (BMI) of 30 and above living in this region. Data were collected using the Data collection form developed by the researchers, the Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL) and the International Incontinence Inquiry Short Form (ICIQ-SF) as data collection tools in the study. Before the research started, the permission of the ethics committee and institutional approval. Informed consent from was obtained from the elderly. Descriptive statistics in the evaluation of data, Mann Whitney U test; Kruskal Wallis H test; ANOVA, Independent Two-Sample T-test and Spearman's Rho correlation analyzes were used to analyze the data. The mean age of the individuals participating in the research is 77.4 ± 8.6, 72.9% of them are women. Individuals participating in the research was found that 85.9% were obese and 96.4% of them had a chronic disease. Incontinence complaints were found in 91.1% of the elderly. Incontinence quality of life scale scores were determined as 67.05 ± 13.26. Incontinence quality of life was found of the elderly men was higher than that of the women. The psychosocial impact scores are lower in the elderly who are not treated for urinary incontinence. In the line with the result of the study, a high incidence of incontinence has been observed in the obese elderly and it was determined that the psychosocial impact scores of those who were not treated for urinary incontinence were lower.