Yaşlı obez kadınlarda pelvik taban disfonksiyonu ile solunum semptomları ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pelvic floor dysfunction and respiratory symptoms and health-related quality of life in older obese women
- Tez No: 779651
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma yaşlı obez kadınlarda pelvik taban disfonksiyonu ile solunum semptomları ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak ve değerlendirmek için yapıldı. Çalışmaya beden kitle indeksi (BKİ)'ne göre 48 obez birey dahil edildi. Bireylerin demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Bel çevre ölçümü yapıldı. Kronik öksürük varlığı sorgulandı. Bireylerin dispne şiddeti; mMRC dispne skalası, pelvik taban disfonksiyonu; pelvik taban distres envanteri-20 (PTDE-20), sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi (SİYK); obeziteye özgü yaşam kalite ölçeği (OÖYK), fiziksel aktivite düzeyi; yaşlılar için fiziksel aktivite ölçeği (PASE), fiziksel fonksiyon; kısa fiziksel performans bataryası (KFPB) kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and assesses the association between pelvic floor dysfunction and respiratory symptoms and health-related quality of life in elderly obese women. The study included 48 obese individuals were according to their body mass index (BMI). Demographic and clinical characteristics of the individuals were recorded. Waist circumference was measured. The presence of chronic cough was questioned. The severity of dyspnea of individuals; modified Medical Research council(Mmrc) dyspnea scale, pelvic floor dysfunction; pelvic floor distress inventory-20 (PFDI-20), health-related quality of life (HRQoL); obesity-specific quality of life scale, physical activity level; physical activity scale for the elderly (PASE), physical function; evaluated using the short physical performance battery (SPPB).