Inclusive Jet pT Cross Section Measurement at √s = 13 TeV with Low Pile-Up Data in the CERN-CMS experiment
CERN-CMS Deneyinde √S= 13 Tev' de Düşük Pile-Up verileriyle kapsamlı Jet pT tesir kesiti ölçümleri
- Tez No: 749455
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT KAYA, DOÇ. DR. MİKKO VOUTILAINEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde 2017 yılının sadece yıl sonunda çalışmaları yapılmak üzere özel olarak toplanan düşük pile-up verileriyle kapsamlı jet tesir kesiti ölçümleri yapılmıştır. Bu özel verilerin kütle merkezi enerjisi yılın diğer zamanlarında alınan verilerle aynı olup 13 TeV'dir. CMS tarafından kaydedilen ışıklılık 2017 ve diğer veri alım surecindeki veriler için yaklaşık olarak 40 fb-1'a ulaşırken, low pile-up verileri için kaydedilen toplam ışıklılık değeri 220 pb-1 'dir. Yüksek ışıklılık çok daha fazla sayıda çarpışmanın olduğunun bir göstergesidir ama ek çarpışma olarak adlandırılan daha fazla pile-up'i da beraberinde getirir ki bu istenmeyen bir durumdur. Pile-up etkisini azaltmak için jetler, kümelenmeden önce pile-up dan geldiği bilinen yüklü hadronları çıkarma işlemi (Charge Hadron Subtraction-CHS) yöntemiyle yeniden yapılandırılmıştır. Parçacık akısı (Particle Flow-PF) jetler yeniden yapılandırılırken anti_kT jet algoritması uygulanılmıştır ve jet koni yarıçapı R=0.4 olarak seçilmiştir. Low pile-up kapsamlı jet tesir kesiti ölçümleri detektörün yüksek rapidity bölgelerini de (||
Özet (Çeviri)
In this thesis, inclusive jet cross-section measurements are made with the low pile-up data collected specifically for studies only at the end of 2017. The center of mass energy of these special data is the same as the data taken at other times of the year and is 13 TeV. The luminosity recorded by the CMS reached approximately 40 fb-1 for data in 2017 other data acquisition process, while the total integrated luminosity value for low pile-up data was 220 pb-1. High luminosity is an indication of many more collisions, but it also brings with it many more additional collisions, called pile-up, which is undesirable. To reduce the pile-up effect, the jets are reconstructed for analysis by removing charged hadrons (Charge Hadron Subtraction-CHS) known to come from the pile-up before the jets clustering. While reconstructing the particle flow (PF) jets used in this thesis, anti_kT jet algorithm was applied and the jet cone radius was chosen as R=0.4. Low pile-up inclusive jet cross-section measurements including the detector's high rapidity regions (||