Akut serebrovasküler hastalık nedeni ile intravenöz trombolitik ve/veya endovasküler mekanik trombektomi uygulanan hastalarda biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin hemorajik transformasyon riskini belirlemedeki etkisi
The effect of biochemical and haematologic parameters on haemorrhagic transformation in patients treated with intravenous thrombolytic and/or endovascular mechanical thrombectomy due to acute cerebrovascular disease
- Tez No: 749470
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN AYŞE YAYLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda İV rt-PA ve/veya EMT uygulanan akut iskemik inme hastalarında gelişen hemorajik transformasyon ile CRP, cTnI, Hb, PLT, BK, NLO, RDW, MPV gibi laboratuvar parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemek hedeflenmiştir. GEREÇ ve YÖNTEM: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne 2017-2020 yılları arasında başvuran ve akut iskemik SVH tanısı ile İV rt-PA ve/veya EMT uygulanan 310 hasta çalışmaya dahil edildi. Hemorajik transformasyon ile HT, DM, AF, mRS ve NIHSS ilişkisi incelendi. CRP, cTnI, Hb, PLT, BK, NLO, RDW, MPV parametreleri kaydedildi ve bu parametler ile hemorajik transformasyon gelişme riski arasında korelasyon olup olmadığı değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamızda hastaların 187'si (%60,3) erkek ve 123'ü (%39,7) kadındı. Yaş ortalaması 66,82±14,64 (18-93 yaş) idi. Toplam 150 hastada (%48,4) hemorajik transformasyon görüldü. Tedavi sonrası kanama görülenler ve görülmeyenler arasında yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılım oranları açısından anlamlı farklılık gözlenmedi. HT, AF, geçirilmiş SVH ve HL gibi komorbid hastalıklar ve antiagregan-antikoagülan ilaç kullanımı ile kanama riski arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, it was aimed to examine the relationship between hemorrhagic transformation and laboratory parameters such as CRP, cTnI, Hb, PLT, BK, NLR, RDW, MPV in acute ischemic cerebrovascular patients who underwent IV rt-PA and/or EMT. MATERIALS AND METHODS: Totally 310 patients who admitted to the Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Neurology Clinics between 2017-2020 years diagnosed as acute ischemic cerebrovascular disease and underwent IV rt-PA and/or EMT were included. The relationship between hemorrhagic transformation and HT, DM, AF, mRS and NIHSS was examined. CRP, cTnI, Hb, PLT, BK, NLR, RDW, MPV parameters were recorded and evaluated whether there was a correlation between these parameters and the risk of hemorrhagic transformation RESULTS: In our study, 187 (60.3%) of the patients were male and 123 (39. 7%) were female. The mean age was 66.82±14.64 (18-93 years). Hemorrhagic transformation was observed in 150 patients (48.4%). No significant difference was observed in terms of mean age and gender distribution rates between patients with and without hemorrhagic transformation after treatment. We didn't find any correlation between hemorrhagic transformation risk and comorbid diseases such as HT, AF, previous cerebrovascular disease and HL or the use of antiaggregant-anticoagulant drugs.