Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde akut iskemik inme tanısı alıp trombolitik verilen hastaların analizi
Analysis of the patients who diagnosed acute ischemic stroke in Antalya Training and Research Hospital Emergency Department and given thrombolytic therapy
  1. Tez No: 503835
  2. Yazar: SELİM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Bu tez çalışması ile Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde akut iskemik inme tanısı konulan ve trombolitik verilen hastaların analizi amaçlanmaktadır. Metod: Bu tez çalışması 01 Ocak 2014-31aralık 2017 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde akut iskemik inme tanısı konulan ve trombolitik verilen hastaların dosyalarının retrospektif incelenmesi ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza inme bulguları olan ve BBT görüntülerinde kanama saptanmayan 101 hasta alındı. Hastaların ortalama SKB 148±27, ortalama DKB 85±16, ortalama kan şekeri 148±58 mg/dl, NIHSS değerleri 10±4 (min 3, max:20) idi. Hastaların MRI görüntüleri incelendiğinde en fazla %65 oranında MCA sulama alanında enfarkt gelişmişti. Hastaların 90'ına (%89) trombolitik tedavi verilmişti. Çalışmaya alınan hastaların belirtiler başladıktan sonra hastaneye geliş süresi ortalama 85±69 dk idi. Hastaların BT görüntüleme süresi ortalama 16±12dk olup BT görüntülemenin ardından trombolitik başlama süresi ortalama 42±36 dakika idi. Hastaların hastaneye gelişi ile trombolitik uygulaması arasındaki geçen süre 58±42 dakika olup semptomların başlangıcı ile trombolitik uygulama için geçen süre 129±66 dakika bulundu. Sonuç: Akut iskemik inmede ilk 4,5 saat içinde başvuran uygun hastalarda intravenoz trombolitik tedavisi etkin bir yöntemdir. Akut iskemik inme hastalarına intravenoz trombolitik tedavi verilmesi için semptom başlangıcından itibaren geçecek 4,5 saatliksürenin kısa olması nedeniyle bu hastaların acil servise başvurduğu andan itibaren multidisipliner bir yaklaşım sergilenmeli, mümkün olan en kısa sürede hastalık tanımlanmalı ve labaratuvar tetkikleri ile görüntüleme yöntemleri tamamlanmalıdır. Stroke bir halk sağlığı sorunudur ve bu nedenle halkın inme konusunda bilgilendirilmesi ile trombolitik tedavi şansı sağlanabilir ve bağımsız olarak yaşamını sürdüren hasta sayısı arttırılabilir
Özet (Çeviri)
“Analysis of the patients who diagnosed acute ischemic stroke in Antalya Training and Research Hospital Emergency Department and given thrombolytic therapy”Intraduction: The aim of this thesis is to analyze the patients who were diagnosed acute ischemic stroke in Emergency Department of Antalya Training and Research Hospital and thrombolitic patients were given. Methods: This thesis study was carried out between January 01, 2014 and December 31, 2017 in Emergency Department of Antalya Training and Research Hospital by retrospective investigation of the files of patients with acute ischemic stroke diagnosed with thrombolysis. Results: One hundred and one patients with stroke symptoms and no evidence of hemorrhage on CT scan were included in the study. Mean SBP of the patients was 148 ± 27, mean DBP was 85 ± 16, mean blood glucose was 148 ± 58 mg / dl and NIHSS values were 10 ± 4 (min 3, max: 20). When the MRI images of the patients were examined, infarcts developed in the area of MCA irrigation up to 65%. Thrombolytic therapy was given to 90 (89%) of the patients. The mean duration of hospitalization was 85 ± 69 min after the onset of symptoms. The mean CT scan time of the patients was 16 ± 12 min and the mean time of thrombolytic initiation after CT imaging was 42 ± 36 min. The time between the patient's arrival to the hospital and the thrombolytic administration was 58 ± 42 minutes and the time between the onset of the symptoms and the time for the thrombolytic administration were 129 ± 66 minutes. Conclusion: Intravenous thrombolytic therapy is an effective method for the treatment of acute ischemic stroke patients in the first 4.5 hours. Because of the short duration of the 4.5 hour period from the onset of symptoms to receive intravenous thrombolytic therapy for acute ischemic stroke patients, a multidisciplinary approach should be used as soon as these patients are admitted to the emergency department, the disease should be identified as soon as possible and laboratory methods and imaging methods should be completed immediately. Stroke is a public health problem, so that people can be given a chance to get thrombolytic therapy and the number of patients who survive independently can be increased.