The relationship between economic growth and inflation: Evidence of Ethiopia
Ekonomik büyüme ve enflasyon ilişkisi: Etiyopya örneği
  1. Tez No: 749476
  2. Yazar: HIBO NUUH YUSUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hem enflasyon hem de GSYİH yepyeni bir kavram olmadığından, ilişkilerinin artık makroekonomistler, finans uzmanları, strateji planlama uzmanları, milletvekilleri ve hatta daha önce olduğu gibi doğrudan keşif ve varsayıma dayalı kendi incelemelerini yapan nüfus arasında tartışmalı bir nokta olarak beklenmektedir. Bu makaleye göre GSYİH bağımlı değişken iken enflasyon (deflatör), doğrudan yabancı yatırım, ticarete açıklık ve nüfus artışı modelinin bağımsız değişkenleridir. Hem bağımlı hem de bağımsız değişkenlerin tarihi doğrudan Dünya Bankası'ndan alınmıştır. Araştırmacı, Dünya Bankası'nın Etiyopya Ekonomik Veri deposundan alınan 1985'ten 2020'ye kadar olan 35 yıllık zaman toplama kayıtlarından bir örnek seçilmiştir. Temel olarak, bu makalenin amacı, enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi araştırmak ve aynı zamanda Etiyopya enflasyonunun nedenlerini, kaynaklarını, belirleyicilerini ve etkilerini test etmektir. Verilere Birim kök testi, ARDL modeli (ECM regresyon), model kararlılığı, LMS testi, değişen varyans testi, (Breusch Pagan Godfrey) Ramsey testi ve tanımlayıcı istatistik testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since both inflation and GDP are not a brand new concepts rather their relationships are expected nonetheless now as a debatable point among macroeconomists financial experts, strategy creators, lawmakers, and even population giving their own examination by direct exploration and presumption based on trend as before. According to this paper, GDP is the dependent variable while inflation (deflator), foreign direct investment, trade openness and population growth are the independent variables of the model. Both the date of the dependent and independent variables are gathered directly from the World Bank. The researcher has selected a sample of 35 years' time collection records from 1985 to 2020 taken away the World Bank's Ethiopia Economic Data repository. Fundamentally, the purpose of this paper is to survey the relationship between inflation and economic growth as well as to test the causes, sources, determinants, and effects of Ethiopian inflation. The data Unit root test, ARDL model (ECM regression), model stability, LMS test, heteroskedasticity test, (Breusch Pagan Godfrey) Ramsey test and descriptive statistics test is applied.