Proje imam-hatip liseleri'nde Arapça öğretimi Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi örneği
Arabic education in project imam hatip high schools Beyoğlu Anatolian İmam Hatip High School example
- Tez No: 749489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma Türkiye'de İmam Hatip proje liselerindeki Arapça eğitiminin durumunu Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi özelinde ele almaktadır. Araştırmada bu liselerde Arapça eğitimin olumlu ve olumsuz yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu liselerde Arapçayı geliştirmek, zayıf ve güçlü yönleri ortaya koymak adına iş planı sunmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada nitel analitik yöntem kullanılmıştır. Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Arapça eğitimi gören öğrenciler araştırmanın hedef kitlesini oluşturmaktadır. Araştırma üç kısma ayrılmaktadır. İlk bölümde geçmiş literatür sunulup Türkiye'de Arapça eğitiminin gelişim süreci proje liselerini de kapsar şekilde analiz edilmiş ve araştırmanın teorik çerçevesinden bahsedilmiştir. İkinci kısımda eğitim teorileri ve akademik temeller üzerinde durularak ana dili Arapça olmayanlara Arapça öğretiminin temel eksenleri ele alınmıştır. Üçüncü kısımda ise saha çalışması, araştırmacının araştırma biçimini oluştururken takip ettiği prosedürler ve anket verilerinin analizinde kullanılan istatiksel iyileştirme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Bunların yanı sıra saha çalışmasının analiz sonuçları sunulup tartışılmış ve akabinde sunulabilecek tavsiyelere yer verilmiştir. Bu çalışmanın öne çıkan yönü, proje liselerde dil hazırlık sınıfları açıldıktan sonra bu liselerdeki Arapça eğitimini ele alan az sayıdaki çalışmalardan biri olmasıdır. Akademik bir temel üzerinde çok geniş bir çalışma kitlesine uygulamış olup bu liselerdeki mevcut Arapça eğitimi durumunu ortaya koymaya çalışmaktadır
Özet (Çeviri)
This research covers the Arabic education status in Turkey in project high schools. It intensively covers Beyoglu Anatolian Imam Hatip High School. The researcher has aimed to find the positives and negatives of Arabic education in these high schools. At the same time, improving Arabic education (putting forth the strong and weak suits) with a work plan has been goaled. The researcher has used distinctive analytical tactics in their research. The students of Beyoglu that have gone through the education have provided the data. The research is divided into three main sections. In the first section, analytics on Turkey's Arabic education have been analyzed, reaching to project high schools in the process, and thus the theoretical background of the research has been formed. In the second section the focus was on education theory and academics on Arabic education for those learning Arabic as a secondary language. The third section delves into field work such as the procedure in collecting data and tactics in bettering the statistical analysis of data. And beside all this there's the presentation of the analysis results, the discussion on said results, and afterwards, the possible recommendations have been presented. The reasons for this project's importance is it's being one of the few projects to cover the state of Arabic education in project high schools after the said schools initiative. Also the fact that it has been established with a strong academic standard and a research tool that has been applied to a very wide range of subjects that, all in all, aims to reach the state of Arabic education in these high schools