Covıd-19 sürecinde ilkokullarda uzaktan eğitim: Yönetici, öğretmen ve veli görüşleri
Distance education in primary schools during covid 19: Executive, teacher and parent opinions
  1. Tez No: 749508
  2. Yazar: YUNUS YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, MEB'e bağlı kamu ilkokullarında uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin görüşlerinin ortaya konulmasıdır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmaya amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile belirlenen ve Konyaaltı ilçesinde görev yapan 5 öğretmen ve 5 yönetici ile çocukları Konyaaltı ilçesinde öğrenim gören 5 öğrencinin velisi katılmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması desenindedir. Bu nedenle araştırmada da veri toplamak amacı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanarak görüşme tekniği kullanılmış, veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen tüm veriler kodlanmış, araştırmanın amacına uygun olarak çeşitli boyutlar ve bu boyutlara uygun temalar saptanmış, saptanan temalar özetlenip yorumlanmıştır. MEB'e bağlı kamu ilkokullarında uzaktan eğitim uygulamalarında karşılaşılan sorunlar, özellikle pandemi sürecinde yaşanılan mevcut durum değerlendirilerek bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the views on distance education practices in public primary schools affiliated to the Ministry of National Education. 5 teachers and 5 administrators working in Konyaaltı and the parents of 5 students whose children are studying in Konyaaltı, which was determined by easily accessible case sampling, which is one of the purposeful sampling methods, participated in this research in which the qualitative research method was used. The research is in the case study pattern, one of the qualitative research designs. For this reason, semi-structured interview form was prepared and interview technique was used in order to collect data in the research, and the data were analyzed by content analysis technique. All the data obtained in the research were coded, various dimensions and themes suitable for these dimensions were determined in accordance with the purpose of the research, and the identified themes were summurized and interpreted. The problems encountered in distance education applications in public primary schools affiliated to the Ministry of National Education, especially the current situation experienced during the pandemic process, were evaluated and some solution suggestions were presented.