Covid-19 pandemi sürecinde ilkokul kademesinde yürütülen uzaktan eğitime yönelik öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri
Opinions of teachers, students and parents on distance education conducted at primary scholl level during the Covid-19 epidemic
  1. Tez No: 772362
  2. Yazar: CEREN BAHÇEKAPILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE HAYIRSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmada COVID-19 salgınının Türkiye'de baş gösterdiği 2019-2020 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde zorunlu olarak uygulamaya geçirilen uzaktan eğitim uygulamalarının öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerine dayanarak uzaktan eğitim sürecinin nasıl yürütüldüğüne dair bilgi toplamak, olası sorunları belirlemek ve daha etkili yürütülmesi için öneriler getirmek amaçlanmıştır. Uzaktan eğitim süreci ile ilgili ilkokul kademesindeki öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşleri alınarak yaşanan olası sorunların ve sürecin daha nitelikli yürütülmesi amacıyla öneriler belirlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, Düzce ilinde, eğitimini uzaktan olarak sürdüren, 22 sınıf öğretmeni, 20 ilkokul öğrencisi, 28 ilkokul velisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından alan yazından faydalanarak ve uzman görüşü alınarak öğretmene, öğrenciye ve veliye yönelik olarak üç farklı yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme sorularının geliştirilmesinde sorular her form için çalışma grubunun özelliğine göre düzenlenmiş, ön uygulama yapılmış ve uzman görüşleri alınmıştır. Araştırmanın verileri 2019-2020 öğretim yılının bahar döneminde görüşme tekniği ile toplanmıştır. Kapalı uçlu soruların analizinde betimsel istatistik yöntemi, açık uçlu soruların analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın birinci alt amacı kapsamında uzaktan eğitim sürecinde gerçekleştirilen çevrimdışı faaliyetlere ilişkin olarak; öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan çalışma grubunun EBA TV ve EBA dijital eğitim platformu aracılığıyla yayınlanan dersleri genellikle izlediği, bu derslerin televizyondan takip edildiği, derslerin öğrenciler tarafından sevildiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma grubunun Eğitim Bilişim Ağı (EBA) aracılığıyla yayınlanan video dersleri okulla olan bağı koruduğu için faydalı bulduğu sonucu elde edilmiştir. Çalışma grubunun çoğunluğunun EBA aracılığıyla yayınlanan derslerin süresini kısa, içeriğini yüzeysel, öğrenme-öğretme sürecini basit, derslerde kullanılan yöntem- teknik ve materyalleri yetersiz, ölçme ve değerlendirmeyi ise tekdüze bulduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın ikinci alt amacı kapsamında uzaktan eğitim sürecinde gerçekleştirilen çevrimiçi faaliyetlere ilişkin olarak; öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan çalışma grubunun görüşlerine göre uzaktan eğitim sürecinde genellikle çevrimiçi ders yapıldığı, bu derslerin genellikle Zoom ve EBA dijital eğitim platformu üzerinden gerçekleştirildiği sonucu elde edilmiştir. Çalışma grubunun çoğunluğuna göre çevrimiçi derslerin süresinin yetersiz olduğu, ders içeriğinin çoğunlukla EBA aracılığıyla yayınlanan video derslere veya öğrencilerin eksik olduğu konulara paralel olarak belirlendiği, çevrimiçi derslerde en çok anlatım ve soru cevap yönteminin kullanıldığı sonucu elde edilmiştir. Çevrimiçi derslerde ölçme değerlendirmeyi sağlamak için genellikle ödev verildiği ya da gözlem yapıldığı ulaşılan sonuçlardandır. Araştırmanın ikinci alt amacı kapsamında; uzaktan eğitim sürecinde çalışma grubunun internet bağlantısı, dersleri dijital ortamdan takip etme ve öğrenci ilgi-motivasyonunu sağlama noktasında sorun yaşadığı belirlenmiştir. Araştırmanın üçüncü alt amacı kapsamında uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ile öğrenci arasında kurulan iletişime ilişkin olarak; öğretmen ile öğrenci arasında genellikle her gün iletişim kurulduğu, öğrenci yaş grubu küçük olduğundan bu iletişime velilerin zorunlu olarak dahil olduğu, iletişimin genellikle telefon ve anlık mesajlaşma yoluyla sağlandığı sonucu elde edilmiştir. Öğretmen ile öğrenci arasında gerçekleşen iletişimin genellikle ödev ve içerik gönderme amaçlı olduğu, en çok gönderilen içerik türlerinin ise video, ders notu ve çalışma soruları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uzaktan eğitim sürecinde öğrenci takibi, süreç yönetimi ve motivasyon amaçlı iletişimin nadiren gerçekleştiği görülmektedir. Buna dayalı olarak uzaktan eğitim sürecinde iletişimin aksayan bir yön olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın dördüncü alt amacı kapsamında gelecekte uzaktan eğitimin kullanımına ilişkin olarak; çalışma grubunun tamamına yakını gelecekte eğitimin uzaktan olarak yürütülmesini tercih etmedikleri ancak uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime destek olarak kullanılabileceğini tercih ettiklerini ifade etmiştir. Çalışma grubunun çoğunluğu uzaktan eğitimin ilkokul düzeyine uygun olmaması, fırsat eşitsizliği ve iletişim eksikliğine yol açması gibi sebeplerle gelecekte uzaktan eğitimin kullanılmasını tercih etmedikleri görüşünü bildirmiştir. Uzaktan eğitimin öğrenmeyi pekiştirme, telafi ve tekrar amaçlı yüz yüze eğitime destek olarak kullanılabileceği elde edilen başka bir sonuçtur. Çalışmadan elde edilen bulgu ve sonuçların uzaktan eğitim sistemlerinin geliştirilmesi, süreçte yaşanan aksaklıkların tespit edilmesi ve gerekli iyileştirilmelerin yapılması için veri sağlayacağından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to collect information about how the distance education process of the distance education applications, which were implemented in the spring term of the 2019-2020 academic year, when the COVID-19 epidemic started in Turkey, is carried out, to identify possible problems and to make suggestions for more effective execution. By taking the opinions of teachers, students and parents at the primary school level about the distance education process, possible problems and suggestions were determined in order to carry out the process in a more qualified manner. Qualitative research method and phenomenological design were used in the research. The study group of the research consists of 22 classroom teachers, 20 primary school students and 28 primary school parents who continue their education remotely in Düzce in the 2019-2020 academic year. Maximum variation sampling, one of the purposive sampling methods, was used to determine the study group. Semi-structured interview forms were used as data collection tool. Three different semi-structured interview forms were prepared by the researcher for the teacher, student and parent by taking advantage of the literature and taking expert opinion. In the development of the interview questions, the questions were arranged according to the characteristics of the study group for each form, a preliminary application was made and expert opinions were taken. The data of the research were collected by interview technique in the spring semester of the 2019-2020 academic year. Descriptive statistics method was used in the analysis of closed-ended questions, and content analysis method was used in the analysis of open-ended questions. Regarding the offline activities carried out in the distance education process within the scope of the first sub-purpose of the research; It was concluded that the study group consisting of teachers, students and parents generally watched the lessons broadcast through EBA TV and EBA digital education platform, these lessons were watched on television, and the lessons were liked by the students. It was concluded that the study group found the video lessons published through the Education Information Network (EBA) useful because it preserves the bond with the school. It was concluded that the majority of the study group found the duration of the courses published through EBA short, the content superficial, the learning-teaching process simple, the methods-techniques and materials used in the lessons inadequate, and the measurement and evaluation uniform. Regarding the online activities carried out in the distance education process within the scope of the second sub-objective of the research; According to the opinions of the working group consisting of teachers, students and parents, it was concluded that online courses are usually held in the distance education process, and these courses are generally held via Zoom and EBA digital education platform. According to the majority of the study group, it was concluded that the duration of the online courses was insufficient, the course content was mostly determined in parallel with the video lectures published via EBA or the subjects that the students were missing, and the lecture and question-answer method was used the most in online courses. In order to provide assessment and evaluation in online courses, homework or observations are usually made. Within the scope of the second sub-purpose of the research; In the distance education process, it was determined that the study group had problems with internet connection, following the lessons in the digital environment, and providing student interest and motivation. Within the scope of the third sub-purpose of the research, regarding the communication established between the teacher and the student in the distance education process; It has been concluded that communication is usually made between the teacher and the student every day, since the student age group is small, the parents are required to be included in this communication, and the communication is usually provided by telephone and instant messaging. It has been concluded that the communication between the teacher and the student is generally for the purpose of sending homework and content, and the most frequently sent content types are videos, lecture notes and study questions. In the distance education process, it is seen that communication for student follow-up, process management and motivation is rarely realized. Based on this, it was concluded that communication is a failing aspect in the distance education process. Regarding the use of distance education in the future, within the scope of the fourth sub-objective of the research; Almost all of the study group stated that they do not prefer to conduct education remotely in the future, but they prefer that distance education can be used as a support for face-to-face education. The majority of the study group stated that they do not prefer the use of distance education in the future due to reasons such as not being suitable for primary school level, inequality of opportunity and lack of communication. Another result is that distance education can be used to reinforce learning, make up and support face-to-face education for repetition purposes. It is considered important that the findings and results obtained from the study will provide data for the development of distance education systems, detecting the problems in the process and making the necessary improvements.