Hemşirelerin çalışma ortamına ilişkin değerlendirmelerinin iş performansı ve iş stresleri üzerine etkisi
The effect of nurse's assessments of the working environment on job performance and job stresses
- Tez No: 749525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ÜNALDI BAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Hastanelerde sağlık hizmetlerinin kesintisiz bir şekilde verilmesinde kilit noktada olan hemşireler, çalışma ortamlarında birçok problemle karşı karşıya kalmakta ve bu durum hemşirelerin stres ve performans düzeylerini etkilemektedir. Amaç: Araştırma hemşirelerin çalışma ortamına yönelik değerlendirmelerinin iş performansları ve iş stresleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olup 20.01.2021-30.04.2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde en az 6 aydır çalışan hemşirelerin tamamı (722 hemşire), örneklemi ise 325 hemşire oluşturdu. Veriler, Google Anket aracılığıyla Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamı Değerlendirme Ölçeği, Hemşireler İçin İş Performans Ölçeği ve İş Stresi Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesi IBM SPSS 23 ile analiz programında ortalama, standart sapma, ortanca, frekans, yüzdelik, bağımsız iki örnek t testi, Mann-Whitney U testi, Tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi, Spearman's korelasyon testi, Pearson korelasyon testi ve Lineer regresyon analizi kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Hemşirelerin Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamı Değerlendirme Ölçeği genel puan ortalamasının 2,25±0,45; İş Stresi Ölçeği toplam puan ortalamasının 33,81±5,61; iş performansı puan ortalamasının 3,81±0,61 olduğu belirlendi. Hemşirelerin iş performansı puanı, iş stresi puanı ve çalışma ortamı değerlendirme puanları ile sosyo-demografik ve mesleki değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Background: Nurses, who are at the key point in providing uninterrupted health services in hospitals, are faced with many problems in their working environment and this affects the stress and performance levels of nurses. Aim: The research was carried out to determine the effect of nurses' assessments of the working environment on their job performance and job stress. Method: The research is descriptive and relationship-seeking and was carried out between 20.01.2021 and 30.04.2021. The population of the study consisted of all nurses (722 nurses) working at a Training and Research Hospital affiliated to the Ministry of Health for at least 6 months, and the sample consisted of 325 nurses. Data were collected via Google Forms using the Descriptive Informaiton Form, The Practice Work Environment Scale of the Nursing Work Index, Job Performance Scale and Job Stres Scale for nurses the data with IBM SPSS 23, mean, standard deviation, median, frequency, percentage, independent two-sample t test, Mann-Whitney U test, One-way analysis of variance, Kruskal Wallis test, Spearman's correlation, Pearson correlation test and It was performed using linear regression analysis. Results: The Practice Work Environment Scale of the Nursing Work Index total score average was 2.25±0.45; The job stress scale total score average was 33.81±5.61; job performance mean score was determined as 3.81±0.61. It was determined that there were statistically significant differences between nurses' job performance score, job stress score, and work environment evaluation scores and socio-demographic and occupational variables.